Sosyal medyada dinin sunumu: Youtube kanalları örneği
The presentation of religion on social media: A case study of Youtube channels
  1. Tez No: 967941
  2. Yazar: SANİYE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu çalışma, din sosyolojisi alanında yapılan, sadece dini içerik üreten ve belirli temalar çerçevesinde seçilen YouTube kanallarının incelenmesine dair bir araştırmadır. Aynı zamanda bu çalışma, Türkiye'de son zamanlarda etki alanı oldukça geniş olan, dini alan temalı içerik üreten YouTube kanallarının sınıflandırma ve analizini bağımsız bir disiplin olan Din Sosyolojisi alanında gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel özelliği, Din Sosyolojisinin bilimsel disiplininin, araştırmacı tarafından belirlenmiş konu ve problemlerine göre sınıflandırılmasıdır. Öncelikle literatür taraması yapılmıştır ve yayınlanan kitaplar ilgili bölümlerinin kısa özetleri ile çalışmaya eklenmiştir. Bu literatür çalışmasına bu alanla ilgili YÖK Tez'de bulunan yüksek lisans ve doktora tezleri sayıca sınıflandırılıp tablo halinde çalışmaya dahil edilmiştir. Akademik araştırmalar, kümülatif bilimsel bilgi özelliği göz önüne alınarak, kendinden önce yapılan çalışmaların veri, metot ve fikirleri üzerine bina edilmektedir. Bu bağlamda yapılan literatür çalışmaları, akademik bir konu hakkında gelinen aşamayı algılayıp yanlış ya da eksik yönleri gözlemleyerek çalışılacak konuyu belirlemek ve yönlendirmektir. Sonuç olarak akademik literatür taraması, çalışmanın kapsamını, kalitesini belirlemek için geliştirilen bütüncül bakış açısının aşamasını konumlandırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın genel hatlarıyla, birinci bölüm teorik çerçeveden, ikinci bölüm ise konu izdüşümünde tespit edilerek incelenen YouTube kanallarındaki olgu ve kurgulardan hareketle analizlerden oluşmaktadır. Teorik çerçeveden oluşan birinci bölümde amaç, kavramlar üzerinden ilerlemek ve konu içinde yer alan kavramların hangi bağlamda kullanıldıklarını açıklamaktan ibaret olacaktır. Diğer bölümlerde ise, sosyolojik bir yaklaşım ile nitel yöntemlerle incelemeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is a research conducted in the field of sociology of religion, examining YouTube channels that produce only religious content and are selected within the framework of certain themes. At the same time, this study aims to classify and analyze YouTube channels that produce religious content, which has a wide area of influence in Turkey recently, in the field of Sociology of Religion, which is an independent discipline. The main feature of this study is the classification of the scientific discipline of Sociology of Religion according to the topics and problems determined by the researcher. First of all, a literature review was conducted and published books were added to the study with short summaries of their relevant sections. In this literature study, master's and doctoral theses in the YÖK Thesis related to this field were classified in numbers and included in the study in a table. Academic research is built on the data, methods and ideas of previous studies, considering the feature of cumulative scientific knowledge. In this context, literature studies conducted are to determine and direct the subject to be studied by perceiving the stage reached on an academic subject and observing the wrong or missing aspects. As a result, academic literature review aims to position the stage of the holistic perspective developed to determine the scope and quality of the study. In general terms, the first part of the research consists of a theoretical framework, while the second part consists of analyses based on the facts and fictions on YouTube channels that were determined and examined within the scope of the subject. In the first part, which consists of a theoretical framework, the aim will be to proceed through the concepts and to explain in which context the concepts within the subject are used. In the other parts, studies will be conducted with a sociological approach and qualitative methods.