Matematik öğretmen adaylarının argümantasyon sürecindeki öğretmen rolünün incelenmesi
Investigation of the teacher's role in the argumentation process of preservice mathematics teachers
  1. Tez No: 967942
  2. Yazar: ESRA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının aldıkları ders kapsamında yürütülen dörtgenlerin sınıflandırılmasına yönelik etkinliklerde geliştirdikleri argüman yapılarını Toulmin'in Argümantasyon Modeli çerçevesinde incelemek ve bu süreçteki öğretim üyesinin rolünü ortaya koymaktır. Çalışma, 2021-2023 akademik yılları arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde“Matematik Sınıflarında İletişim”dersini alan öğretmen adaylarıyla yürütülmüştür. Araştırma nitel araştırma desenine göre tasarlanmış olup, veri toplama sürecinde sınıf içi tartışmaların video kayıtları, bu kayıtların transkriptleri ve öğrenci söylemleri kullanılmıştır. Yaklaşık 17 saatlik çevrim içi ders kayıtlarından elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiş; kodlama sürecinde iddia, veri, gerekçe, destek, çürütme ve niteleyici gibi Toulmin modelinin temel bileşenleri dikkate alınmıştır. Araştırma süreci iki aşamalı olarak yürütülmüştür: (1) Öğretim üyesi müdahalesi olmaksızın adayların kendi aralarındaki doğal tartışma süreci, (2) Öğretim üyesinin yönlendirici sorularla sürece aktif katılım sağladığı yapılandırılmış süreç. Bulgular, öğretim üyesinin yönlendirme niteliği taşıyan sorularının, tartışmalarda farklı argüman bileşenlerinin ortaya çıkmasına ve bileşenler arası geçişlerin güçlenmesine katkı sağladığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, öğretmen yetiştirme sürecinde öğretim üyesinin sınıf içi etkileşimlerdeki konumunun ve kullandığı soru türlerinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the argument structures developed by preservice elementary mathematics teachers during activities on the classification of quadrilaterals conducted as part of their coursework, within the framework of Toulmin's Argumentation Model, and to reveal the teacher's role in this process. The study was carried out with preservice teachers who took the“Communication in Mathematics Classrooms”course at Bolu Abant Izzet Baysal University during the 2021–2023 academic years. Designed as a qualitative study, data were collected through video recordings of classroom discussions, the transcripts of these recordings, and student discourse. Approximately 17 hours of online lesson recordings were analyzed using content analysis, and the coding process was based on the core components of Toulmin's model: claim, data, warrant, backing, rebuttal, and qualifier. The research process was conducted in two stages: (1) a natural discussion phase without instructor intervention, and (2) a structured phase in which the instructor actively participated by posing guiding questions. The findings indicate that the instructor's guiding questions contributed to the emergence of different argument components in the discussions and strengthened the transitions between these components. The results highlight the importance of the instructor's position in classroom interactions and the types of questions used in the teacher education process.