Örgütsel kimlik algısının kişi-örgüt uyumu aracılığı ile iş becerikliliğine etkisi: Perakende sektörü üzerinde bir araştırma
The effect of perceived organizational identity on job crafting through person–organization fit: A study on the retail sector
  1. Tez No: 967950
  2. Yazar: GAMZE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmada örgütsel kimlik algısının, iş becerikliliği üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide kişi-örgüt uyumunun aracı rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Örgütsel kimlik algısı, bireylerin örgüte ilişkin algılarının, kendi benlik kavramlarıyla uyumlu hale gelmesiyle oluşmakta ve bireylerin örgüte yönelik tutum ve davranışlarında belirleyici bir rol oynamaktadır. Literatürde çeşitli düzeylerde örgütsel kimliğin, bireysel performans üzerindeki etkileri ele alınmakta; bu çalışmada ise özellikle iş becerikliliği üzerindeki etkisi ve bu etkide kişi-örgüt uyumunun aracı rolü araştırılmaktadır. Araştırma kapsamında veriler anket yöntemi ile perakende sektöründe yer alan 259 katılımcıdan toplanmış ve analizler SPSS ile AMOS programları üzerinden yapılmıştır. Çalışmada, örgütsel kimlik algısı bağımsız değişken, iş becerikliliği bağımlı değişken ve kişi-örgüt uyumu aracı değişken olarak yer almaktadır. Yapısal eşitlik modellemesi ile gerçekleştirilen analizler sonucunda, örgütsel kimlik algısının iş becerikliliği üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi olduğu; kişi-örgüt uyumunun ise bu ilişkide kısmi aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar, çalışanların örgüte yönelik kimlik algılarının, işlerini nasıl yapılandırdıklarını ve işlerinde ne ölçüde beceriklilik gösterdiklerini etkilediğini ortaya koymaktadır. Kişi-örgüt uyumu bu ilişkiyi kuvvetlendirerek örgütsel davranış literatürüne katkı sunmaktadır. Araştırma hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde yöneticilere yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study aims to examine the effect of perceived organizational identity on job crafting and to reveal the mediating role of person–organization fit in this relationship. Perceived organizational identity is formed when individuals' perceptions of the organization align with their self-concept, playing a decisive role in shaping their attitudes and behaviors toward the organization. While the literature addresses the effects of organizational identity on individual performance at various levels, this study specifically investigates its impact on job crafting and the mediating role of person–organization fit in this context. Data were collected through a questionnaire from 259 participants employed in the retail sector, and analyses were conducted using SPSS and AMOS software. In the study, perceived organizational identity is considered the independent variable, job crafting the dependent variable, and person–organization fit the mediating variable. Analyses performed through structural equation modeling revealed that perceived organizational identity has a positive and significant effect on job crafting, and person–organization fit partially mediates this relationship. The findings indicate that employees' perceptions of organizational identity influence how they shape their jobs and the extent to which they engage in job crafting behaviors. Person–organization fit strengthens this relationship and contributes to the organizational behavior literature. The study offers guidance for practitioners as well as theoretical insights for academics and organizational leaders.