Tarihi Karaman Hatuniye Medresesi'nin deprem davranışının TBDY-2018'e göre incelenmesi
Examination of earthquake behavior of historical Karaman Hatuniye Madrasa according to TSC-2018
- Tez No: 968004
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarihi yapılar, kültürel mirasımızın önemli bir parçasını oluşturmakta olup, bu yapıların korunması, restorasyonu ve güvenliği, günümüz mühendislik ve mimarlık disiplinlerinin karşılaştığı en önemli zorluklardan biridir. Özellikle deprem gibi doğal afetlerin tarihi yapılar üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler, bu yapıların korunması konusunda ayrı bir önem taşımaktadır. Bu bağlamda, yapıların depreme karşı gösterdiği davranışların anlaşılması, mühendislik uygulamaları açısından büyük bir gereklilik arz etmektedir. Karaman il sınırlarında yer alan ve Selçuklu dönemine ait önemli bir yapı olan Hatuniye Medresesi hem mimari hem de tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Ancak, bu tür tarihi yapılar zaman içerisinde çeşitli deformasyonlara uğrayabilir ve özellikle deprem gibi dinamik yükler altında yapısal güvenlikleri tehdit altına girebilir. Bu nedenle, Hatuniye Medresesi'nin deprem davranışlarının detaylı bir şekilde incelenmesi ve yapısal güvenliğinin değerlendirilmesi hem koruma hem de restorasyon çalışmaları için kritik bir adım olacaktır. Bu tezde, Karaman Hatuniye Medresesi'nin deprem davranışlarının incelenmesi amacıyla, modern mühendislik yazılımlarından biri olan SAP2000 kullanılarak yapısal modelleme yapılacaktır. Yapılacak analizler, medresenin mevcut yapısal davranışını ortaya koyarak, depreme karşı taşıma kapasitesini ve olası zayıf noktalarını tespit etmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Hatuniye Medresesi'nin mevcut yapısal durumunu bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirmek, deprem esnasında yapının nasıl bir davranış sergileyeceğini belirlemek ve olası riskleri en aza indirgemek için öneriler sunmaktır. Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tarihi yapıların korunması ve deprem mühendisliği ile ilgili genel bilgiler verilecektir. Ardından, Karaman Hatuniye Medresesi'nin tarihçesi ve yapısal özellikleri ele alınacaktır. İkinci bölümde, tarihi yapılar hakkında yapılan çalışmalara ait literatür kısmı yer almaktadır. Üçüncü bölümde, SAP2000 ile yapı modellemesi ve deprem analizine dair metodoloji detaylı bir şekilde açıklanacak ve taş ve harç malzemelerinin elastisite modülü ile basınç dayanımına ilişkin teorik bilgiler tablo halinde sunulacaktır. Son bölümde ise analiz sonuçları değerlendirilecek ve tarihi yapıların korunmasına yönelik stratejiler önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Historical structures constitute an important part of our cultural heritage, and the protection, restoration and safety of these structures are among the most important challenges faced by today's engineering and architectural disciplines. Especially the negative effects of natural disasters such as earthquakes on historical structures are of particular importance in terms of protecting these structures. In this context, understanding the behavior of structures against earthquakes is of great necessity in terms of engineering practices. Hatuniye Madrasah, an important structure from the Seljuk period located within the borders of Karaman province, has great importance both in terms of architecture and history. However, such historical structures may undergo various deformations over time and their structural safety may be threatened especially under dynamic loads such as earthquakes. Therefore, a detailed examination of the earthquake behavior of Hatuniye Madrasah and the evaluation of its structural safety will be a critical step for both protection and restoration studies. In this thesis, structural modeling will be performed using SAP2000, one of the modern engineering software, in order to examine the earthquake behavior of Karaman Hatuniye Madrasah. The analyses to be conducted aim to reveal the current structural behavior of the madrasah, to determine its earthquake-resistant capacity and possible weak points. The main purpose of this study is to evaluate the current structural condition of Hatuniye Madrasah from a scientific perspective, to determine how the structure will behave during an earthquake and to present suggestions to minimize possible risks. The study consists of three main sections. In the first section, general information about the protection of historical structures and earthquake engineering will be given. Then, the history and structural features of Karaman Hatuniye Madrasah will be discussed. The second section includes the literature section on studies conducted on historical structures. In the third section, the methodology for structural modeling and earthquake analysis with SAP2000 will be explained in detail and theoretical information about the elasticity modulus and compressive strength of stone and mortar materials will be presented in a table. In the last section, the analysis results will be evaluated and strategies for the protection of historical structures will be suggested.