Bazı Trabzon hurması (diospyros kaki L.) çeşitlerinin pomolojik ve biyokimyasal özelliklerinin dönemsel değişimi, taze ve kurutulmuş meyvelerin karşılaştırılması
Seasonal changes of pomological and biochemical properties of some persimmon (diospyros kaki L.) varieties, comparison of fresh and dried fruits
- Tez No: 968003
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen dört farklı Trabzon hurması (Diospyros kaki L.) çeşidinin ('Fuyu', 'Hachiya', 'Hana Fuyu' ve 'Rojo Brillante'), Çanakkale ili ekolojik koşulları altında farklı gelişim dönemlerinde sergilediği pomolojik özellikler ile taze ve kurutulmuş meyvelerine ait bazı biyokimyasal parametrelerdeki değişimleri değerlendirmek ve hasat olumundaki uçucu aroma bileşenlerini karşılaştırmalı olarak belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yüksek ticari değere sahip bu çeşitlere ait meyve örnekleri, 2021 ve 2022 yıllarında Çanakkale'nin Umurbey Beldesi'ndeki bir üretici bahçesinden temmuz ayı itibarıyla 15 günlük aralıklarla dokuz farklı dönemde hasat edilmiştir. İki yıl boyunca tüm çeşitlerde güneşte doğal kurutma işlemi uygulanmıştır. Taze meyve örneklerinde; meyve eni ve boyu (mm), meyve indeksi, meyve ağırlığı (g), kabuk rengi (L, a, b*, Chroma ve Hue açı değerleri), suda çözünür kuru madde (%), pH ve titre edilebilir asitlik (% malik asit cinsinden) gibi temel pomolojik ve kimyasal özellikler belirlenmiştir. Taze ve kurutulmuş meyve örneklerinde HPLC yöntemi ile fenolik bileşik profili analiz edilmiş; ayrıca toplam fenolik madde miktarı, toplam tanen içeriği, toplam antioksidan kapasite ve toplam flavonoid düzeyleri tayin edilmiştir. Güneşte kurutma işlemi sonrasında elde edilen kuru meyvelerde fruktoz ve glikoz varlığı tespit edilmiştir. Aflatoksin kontaminasyonunun kontrolü amacıyla ultraviyole (UV) ışık altında yapılan görsel tarama sonucunda kuru meyve örneklerinde herhangi bir aflatoksin oluşumuna rastlanmamıştır. Kurutulmuş meyvelerin nem içeriği ve su aktivitesi yönünden yapılan değerlendirmede ise her iki yılda da en yüksek değerler 'Hana Fuyu' çeşidinde belirlenmiştir. Uçucu aroma bileşenlerinin belirlenmesinde 9. dönem örneklerinde katı faz mikro ekstraksiyon (SPME) yöntemi kullanılmış ve toplam 25 uçucu bileşik tanımlanmıştır. Bu bileşikler arasında alkol ve aldehit grubu bileşiklerin sayıca baskın olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular, Trabzon hurması çeşitlerinin gelişim sürecine ve işlenme şekline bağlı olarak kalite ve içerik açısından önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymakta olup, bu sonuçlar çeşit seçiminde, hasat zamanının belirlenmesinde ve kurutma işlemlerinin optimize edilmesinde bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the pomological characteristics of four different varieties of persimmon (Diospyros kaki L.) commonly grown in Türkiye ('Fuyu', 'Hachiya', 'Hana Fuyu' and 'Rojo Brillante') under the ecological conditions of Çanakkale Province, and to compare the volatile aroma components at harvest maturity. Fruit samples of these commercially valuable varieties were harvested from a producer's orchard in Umurbey, Çanakkale, at 15-day intervals over nine different periods starting in July 2021 and 2022. Natural sun drying was applied to all varieties over the two-year period. In fresh fruit samples, basic pomological and chemical characteristics such as fruit width and length (mm), fruit index, fruit weight (g), peel colour (L, a, b*, Chroma and Hue angle values), soluble dry matter content (%), pH, and titratable acidity (as % malic acid) were determined. The phenolic compound profile was analysed using the HPLC method in fresh and dried fruit samples; in addition, the total phenolic compound content, total tannin content, total antioxidant capacity and total flavonoid levels were determined. The presence of fructose and glucose was detected in dried fruits obtained after sun drying. No aflatoxin formation was detected in dried fruit samples as a result of visual screening under ultraviolet (UV) light for the purpose of controlling aflatoxin contamination. In the evaluation of the moisture content and water activity of dried fruits, the highest values were determined in the 'Hana Fuyu' variety in both years. In the determination of volatile aroma components, the solid-phase microextraction (SPME) method was used in the 9th period samples, and a total of 25 volatile compounds were identified. Among these compounds, alcohol and aldehyde group compounds were found to be predominant in terms of number. The findings reveal that persimmon varieties show significant differences in terms of quality and content depending on their development process and processing method. These results provide a scientific basis for variety selection, determining harvest time, and optimising drying processes.