Türkiye'nin güvenlik yönetimi bağlamında 2015 sonrası Suriye'ye gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonlar
Turkey's cross-border operations to Syria after 2015 in the context of security management
- Tez No: 968009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇELİKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 2011 sonrası Suriye merkezli güvenlik tehditlerine karşı geliştirdiği stratejileri; uluslararası hukuk, güvenlik yönetimi ve terörle mücadele politikaları çerçevesinde analiz etmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde güvenlik, millî güvenlik ve sınır güvenliği kavramları kuramsal düzeyde ele alınmış, Türkiye ile Suriye arasındaki sınır güvenliği sorunu incelenmiştir. Devamında, uluslararası hukuk kapsamında Türkiye'nin meşru müdafaa hakkı ve sınır ötesi operasyonların hukuki temelleri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, terör kavramı, çeşitleri ve mücadele yöntemleri kuramsal temelde açıklanmış; Türkiye'nin IŞİD/DAEŞ, PKK/PYD/YPG, HTŞ ve ÖSO gibi aktörlerle mücadelesi tarihsel süreç ve güncel gelişmeler ışığında incelenmiştir. Üçüncü bölümde, 2015 sonrası dönemde gerçekleştirilen sınır ötesi askerî operasyonlar (Şah Fırat, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı) operasyonel, stratejik ve diplomatik boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde, Türkiye'nin güvenlik politikasının sadece askerî öncelikli değil, aynı zamanda diplomatik ve sosyo-politik boyutları kapsayan çok katmanlı bir paradigma haline geldiği vurgulanmıştır. Çözüm süreci tartışmaları, PKK/PYD/YPG'nin devletleşme eğilimi ve HTŞ lideri el-Colani'nin siyasi dönüşümü, yeni güvenlik stratejileri bağlamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Türkiye's strategies developed in response to the security threats posed by the Syrian civil war after 2011, within the frameworks of international law, security governance, and counter-terrorism policies. The first part discusses the concepts of security, national security,and border security at a theoretical level, while examining the border security issue between Türkiye and Syria. Subsequently, Türkiye's right of self-defense and the legal basis of cross-border military operations are evaluated under international law. The second part explores the concept and types of terrorism and the theoretical approaches to counter-terrorism. It then investigates Türkiye's historical and current struggle against actors such as ISIS/DAEŞ, PKK/PYD/YPG, HTS, and the Free Syrian Army. The third part evaluates Türkiye's military interventions after 2015 Operation Shah Euphrates, Euphrates Shield, Olive Branch, Peace Spring, and Spring Shield—in terms of their strategic, operational, and diplomatic dimensions. The conclusion highlights the transformation of Türkiye's security approach into a multidimensional paradigm that integrates military, diplomatic, and socio-political elements. Furthermore, discussions on a potential new peace process, the state building tendencies of the PKK/PYD/YPG, and the political repositioning of HTS leader al-Jolani are examined within the broader context of regional security strategy.