1990-2025 yılları arası Germir ile ilgili koruma kurul kararlarının incelenmesi
Review of conservation board decisions regarding Germir between 1990 and 2025
- Tez No: 968033
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ÖZLEM PARLAK BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Türkiye'de cumhuriyet öncesi dönemden başlayan ve sonrasında artarak devam eden koruma faaliyetleri kapsamında teorik ve yasal süreçlere ilişkin araştırmalar yaygın bir şekilde yapılmıştır. Ancak koruma alanında Türkiye'de mevcut yasalar ve bunlara bağlı alt mevzuat çerçevesinde faaliyet gösteren ve her biri özgün bir belge niteliği taşıyan koruma kurulu kararlarına yönelik olarak yapılan çalışma sayısı yetersiz görünmektedir. Geçmişin izlerini taşıyan kültürel mirasımız; hızlı kentleşme, nufüs artışı, endüstrileşme, doğal sebepler, halkın ve yönetenlerin bilinçsizliği gibi sebeplerle zarar görmektedir. Günümüzde taşınmaz kültür varlıklarımızın korunmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında en etkili kurum, Koruma Bölge Kurullarıdır. 1987 yılında kurulduklarında taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına ilişkin karar alan Koruma Kurulları, 2011 yılında yapılan değişiklikle sadece taşınmaz kültür varlıklarına yönelik kararlar üretmeye başlamıştır. Tez kapsamında, koruma kurulu kararlarının bu değişiklik sonucu ortaya çıkan iki dönemi arasında değerlendirmeler ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Tezde, tarihi bir yerleşim olan ve Kayseri merkezinde bulunan Germir Mahallesi özelinde çalışılmıştır. Germir, 12. yüzyıldan bu yana yerleşik hayatın görüldüğü, köklü tarihi, doğal güzellikleri, farklı etnik ve dini kökenlere mensup toplumların üretimi olan anıtsal ve sivil mimari yapıları, bu yapıların biraraya gelerek oluşturduğu kentsel yerleşim dokusu ile Kayseri'deki tarihi alanlar içerisinde dikkat çekmesi sebebiyle çalışma alanı olarak seçilmiştir. Tezle; araştırmadan elde edilen sonuçların gelecekteki koruma kurulu kararlarına katkıda bulunması ve yapılacak araştırmalara örnek teşkil etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of conservation activities that started in the pre-republican period in Turkey and continued to increase afterwards, research on theoretical and legal processes has been widely conducted. However, the number of studies conducted on the decisions of conservation boards, each of which is an original document and operates within the framework of the existing laws and sub-legislation in the field of conservation in Turkey, seems insufficient. Our cultural heritage, which bears the traces of the past, is being damaged by reasons such as rapid urbanization, population growth, industrialization, natural causes, and the unconsciousness of the people and administrators. Today, the most effective institution in protecting our immovable cultural assets and transferring them to future generations is the Conservation Area Boards. When they were established in 1987, the Conservation Boards, which made decisions regarding immovable cultural and natural assets, started to produce decisions only regarding immovable cultural assets with the change made in 2011. Within the scope of the thesis, evaluations and comparisons were made between the two periods of the conservation board decisions that emerged as a result of this change. The thesis specifically focuses on Germir, a historical settlement located in the center of Kayseri. Germir was chosen as the study area because it has been a settlement since the 12th century, has a deep-rooted history, natural beauties, monumental and civil architectural structures produced by societies of different ethnic and religious origins, and the urban settlement texture formed by the coming together of these structures. The thesis aims to contribute to the results obtained from the research in future conservation board decisions and to serve as an example for future research.