Pişmiş toprak tesseralı mozaik döşemelerinde koruma ve onarım çalışmaları: Side Antik Kenti örneği
Conservation and restoration practices of terracotta tesserae mosaic floors: A case study from the Ancient City of Side
- Tez No: 968034
- Danışmanlar: PROF. MUNA SİLAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Side Antik Kenti Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planında, ticari kullanım kararı getirilmiş olan, 2023 yılı kazı sezonunda yürütülen çalışmalar sonucunda, 792 Ada 1 Parsel (Yol Terk) E1 Mekânı içerisindeki pişmiş toprak tesseralı mozaik taban döşemesi ve 792 Ada 2 Parsel kazı Salon XIIa içerisindeki opus spicatum tekniği ile yapılmış, pişmiş toprak tesseralı mozaik taban döşemeleri açığa çıkarılmıştır. Side Antik Kenti, 792 Ada 1 Parsel (Yol Terk) E1 Mekânı ve 792 Ada 2 Parsel kazı Salon XIIa mekânları içerisinde yer alan pişmiş toprak tesseralı mozaik taban döşemelerinin tarihsel kökeninin belirlenmesi, döşemelerde kullanılan pişmiş toprak tesseraların ve harçların karakterizasyonu yapılarak, harçların imalatında kullanılmış olan hammaddelerin tespit edilmesi ve yapılacak onarımlarda bağlayıcı, dolgu ve katkı olarak kullanılacak malzemelerin, nitelik ve miktar olarak belirlenmiştir. Bu proje, belirtilen parsellerde açığa çıkarılmış olan pişmiş toprak tesseralı mozaik taban döşemelerindeki koruma onarım çalışmalarını ve döşemelerde kullanılan harç ve tesseraların arkeometrik analiz araştırmalarını kapsamaktadır. Side Antik Kenti ile ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar incelendiğinde, bu konu kapsamında herhangi bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Bu doğrultuda çalışmanın konusu, içeriği, kapsamı, yöntemi ve koruma onarım çalışmaları için bütüncül bir yaklaşım benimsenmiştir. Döşemelerden alınan tessera ve harç numunelerinin kullanımı ile yapılacak olan arkeometrik analizler (Petrografik (İnce Kesit Analizi), PED-XRF, SEM-EDS, OSL, XRD) ile detaylı bir çalışma gerçekleştirilecek, alınan veriler doğrultusunda Side Antik Kenti taban mozaikleri kapsamında, koruma ilkelerine ve etik kurallarına dikkat edilerek, uygulama, tanımlama ve teşhis ile bu yöndeki çalışmaların tamamlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the Conservation-Oriented Revision Zoning Plan of the Ancient City of Side, during the 2023 excavation season, terracotta tessera mosaic floor pavements were uncovered in two areas: the floor within Area E1 of Parcel 792 Block 1 (designated for road abandonment and commercial use), and the floor in Room XIIa of Parcel 792 Block 2, which features a mosaic laid using the opus spicatum technique. The aim of this study is to determine the historical origin of the terracotta tessera mosaic floor pavements found in Area E1 of Parcel 792 Block 1 and Room XIIa of Parcel 792 Block 2 in the Ancient City of Side. The project involves the characterization of the terracotta tesserae and mortars used in the pavements, the identification of raw materials used in the production of the mortars, and the determination of the type and quantity of materials to be used as binders, fillers, and additives in future restoration works. This project encompasses both the conservation and restoration efforts carried out on the terracotta tessera mosaic floors uncovered in the specified parcels and the archaeometric analyses of the tesserae and mortars used in these floors. A review of previous studies related to the Ancient City of Side reveals that no similar research has been conducted on this specific topic. Accordingly, a comprehensive approach has been adopted for the subject, content, scope, methodology, and conservation-restoration practices of the study. Detailed research will be conducted through archaeometric analyses (Petrographic Thin Section Analysis, PED-XRF, SEM-EDS, OSL, XRD) of the tessera and mortar samples taken from the mosaic floors. Based on the resulting data, the study aims to complete the documentation, identification, and diagnosis processes in accordance with conservation principles and ethical standards, within the context of the mosaic pavements of the Ancient City of Side.