Çifte dezavantajlılığın toplumsal görünümü: Göçmen kadınların sağlık ve göç perspektifinden değerlendirilmesi
The social manifestation of double disadvantage: An assessment of migrant women from the perspective of health and migration
  1. Tez No: 968036
  2. Yazar: BAHAR AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERYİĞİT GÜNLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma, çeşitli nedenlerle zorunlu göç etmek zorunda kalan Afganistanlı ve Suriyeli göçmen kadınların göç deneyimleri ve bu deneyimin sağlığın sosyal belirleyiciler etrafında nasıl şekillendiğine dair değerlendirmeyi hedeflemektedir. Göçmen kadınların, kadın olmalarından ve göç etmek zorunda kalmalarından doğan çifte dezavantajlılık durumlarının sağlık alanındaki etkisini anlamak ve değerlendirmek amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada, Konya'ya göç eden kadınlara ulaşmayı kolaylaştırmak amacıyla kartopu örneklemden yardım alınmıştır. Afgan ve Suriye uyruklu kadınların göç tecrübelerini değerlendirmeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuş olup mülakat ve derinlemesine gözlem tekniklerinden faydalanılmıştır. Konya'ya Afganistan ve Suriye'den göç etmiş olan 22 katılımcıyla görüşme sağlanmıştır. İki katılımcıyla da pilot görüşme yapılarak soruların değerlendirilmesine ve şekillenmesine imkân sağlanmıştır. Görüşmeler, katılımcılarla tercüman eşliğinde yüz yüze gerçekleştirilmiş olup katılımcıların rızaları dahilinde ses kaydına alınmıştır. Görüşmelerde alınan ses kayıtları deşifre edilerek oluşturulan metin MAXQDA24 programından yardım alınarak tematik analiz yapılmıştır. Çalışma sonucunda göçmen kadınların göç ve göç sürecinin etkilerini, göçün kendilerine yarattığı dezavantajı ve sağlığın sosyal belirleyicilerinin göçmen kadınların sağlıkları üzerine etkilerini kapsayacak şekilde üç tema oluşturulmuştur. Kaçak yollarla çeşitli nedenlerle Afganistan ve savaş nedeniyle Suriye'den göç eden kadınlar göç boyunca ve sonrasında çocuklarına ve yakınlarına nezaret ettikleri görülmüştür. Göç eden kadınlar ve aileleri sağlığın sosyal belirleyicilerinin (bireysel özellikler, sosyoekonomik durum, sağlık hizmetlerine erişim, yaşamsal belirleyiciler ve çevresel belirleyiciler) etkilerini hayatlarında derinden hissettikleri ve deneyimledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the migration experiences of Afghan and Syrian migrant women who have been forced to migrate for various reasons, and how these experiences have shaped the social determinants of health. A qualitative research method was chosen to understand and evaluate the impact of the double disadvantage faced by migrant women, arising from their gender and their forced migration, on their health. Snowball sampling was used to facilitate access to women who had migrated to Konya. A semi-structured interview form was developed to assess the migration experiences of Afghan and Syrian women, and interview and in-depth observation techniques were used. Interviews were conducted with 22 participants who had migrated to Konya from Afghanistan and Syria. Pilot interviews were conducted with two participants to evaluate and shape the questions. The interviews were conducted face-to-face with the participants, accompanied by an interpreter, and were audio-recorded with the participants' consent. The audio recordings from the interviews were transcribed, and thematic analysis was conducted using the MAXQDA24 programme. As a result of the study, three themes were identified covering the effects of migration and the migration process on migrant women, the disadvantages created by migration for them, and the effects of social determinants of health on the health of migrant women. Women who migrated from Afghanistan and Syria through illegal means for various reasons were found to have cared for their children and relatives during and after migration. It was determined that migrant women and their families deeply felt and experienced the effects of social determinants of health (individual characteristics, socioeconomic status, access to health services, life course determinants, and environmental determinants) in their lives.