Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin sosyal-duygusal öğrenme becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the social-emotional learning skills of fine arts high school music department students according to various variables
- Tez No: 968042
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin sosyal-duygusal öğrenme becerilerinin (SDÖB) sınıf düzeyi, yaş, cinsiyet, çaldığı enstrüman, anne ve baba eğitim durumu, kardeş sayısı, anne-baba birliktelik durumu, gelir durumu, müziğe başlama yaşı, müziğe günlük ayrılan zaman, müzik eğitimi alma süresi, akademik başarı düzeyi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de bulunan 7 farklı coğrafi bölgedeki 7 farklı güzel sanatlar liselerinde öğrenim gören 462 müzik bölümü öğrencisi oluşturmuştur. Bu araştırma nicel araştırma desenine göre yürütülmüştür. Araştırma, betimsel araştırma türünde olup genel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın verileri“ergenlerde sosyal ve duygusal öğrenme ölçeği”(SDÖBÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan“kişisel bilgi formu”ile elde edilmiştir. Araştırmada veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin ergenlerde sosyal ve duygusal öğrenme ölçeğinin maddelerine verilen yanıtların genel istatistik verileri dikkate alındığında güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin genel olarak sosyal-duygusal öğrenme becerilerinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Demografik değişkenler ile yapılan analizler sonucunda ise güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin SDÖB puanları ile yaş, anne-baba birliktelik durumu, müziğe günlük ayrılan zaman ve akademik başarı değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiş, öğrencilerin SDÖB puanları ile cinsiyet, sınıf düzeyi, çaldıkları enstrüman, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, kardeş sayısı, gelir durumu, müziğe başlama yaşı, müzik eğitimi alma süresi değişkenleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine whether the social-emotional learning skills (SELS) of the students of the music department of a fine arts high school differ according to the variables of class level, age, gender, instrument played, education level of parents, number of siblings, parental unity, income level, age at which they started music, daily time allocated to music, duration of music education, and academic success level. The study sample consisted of 462 music students studying at seven different fine arts high schools in seven different geographical regions in Turkey. This research was conducted using a quantitative research design. The study is a descriptive study using a general survey model. Data were obtained using the“Adolescent Social and Emotional Learning Scale”and a“Personal Information Form”prepared by the researcher. The data in the study were analyzed using a statistical package program. As a result of the findings, considering the general statistical data of the responses given by the students of the music department of a fine arts high school to the items of the social and emotional learning scale for adolescents, it was observed that the students of the music department of a fine arts high school generally had high levels of social-emotional learning skills. When the analysis was made on demographic variables, a statistically significant difference was found between the social emotional learning skill scores of the students of the music department of the fine arts high school and the variables of age, parental relationship status, daily time allocated to music and academic success. However, no statistically significant difference was found between the students' social emotional learning skill scores and the variables of gender, class level, instrument they play, mother's education status, father's education status, number of siblings, income status, age of starting music and duration of music education.