Beliren yetişkinlikte ilişkilerde yakınlık ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation in the relationship between intimacy in relationships and life satisfaction in emerging adulthood
  1. Tez No: 968041
  2. Yazar: ZEHRA BAĞCALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde ilişkilerde kurulan yakınlık düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan ve yaşları 18-30 arasında değişen 475 beliren yetişkin oluşturmaktadır. Veriler,“İlişkilerde Yakınlık Ölçeği, ”Yaşam Doyumu Ölçeği“ ve ”Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-8" aracılığıyla toplanmış; analizler SPSS 25 ve AMOS 25 programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma desenine sahip bu çalışmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, beliren yetişkinlerin aile, arkadaş ve partner ilişkilerindeki yakınlık deneyiminin ve yaşam doyumunun duygu düzenleme güçlüğü ile negatif ilişki içerisinde olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan aile, arkadaş ve partner ile kurulan yakınlık düzeyinin yaşam doyumu ile pozitif olarak anlamlı ilişki içerisinde olduğu ve bu ilişkinin duygu düzenleme yoluyla dolaylı olarak şekillendiği gözlemlenmiştir. Demografik bilgiler açısından incelendiğinde çalışan ve romantik ilişkisi olan bireylerin yaşam doyumu düzeylerinin daha yüksek olduğu ancak cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between the level of intimacy established in relationships and life satisfaction among individuals in emerging adulthood. The sample of the study consists of 475 emerging adults living in Turkey, aged between 18 and 30. Data were collected using the Intimacy in Relationships Scale, the Life Satisfaction Scale, and the Emotion Regulation Difficulties Scale-8; analyses were conducted using SPSS 25 and AMOS 25. This study, which adopted a quantitative research design, employed a relational screening model. The findings revealed that emerging adults' experiences of intimacy in family, friend, and partner relationships and their life satisfaction were negatively associated with emotion regulation difficulties. On the other hand, it was observed that the level of intimacy established with family, friends, and partners was positively and significantly associated with life satisfaction, and that this relationship was indirectly shaped through emotion regulation. When examined in terms of demographic information, it was determined that individuals who were employed and in romantic relationships had higher levels of life satisfaction, whereas no significant differences were found in terms of gender.