Güney Kore'nin uluslararası imajının oluşmasında yumuşak güç unsurlarının rolü ve etkisi: K-drama, K-pop ve K-food
The role and impact of soft power elements in the formation of South Korea's international image: K-drama, K-pop, and K-food
- Tez No: 968059
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT ANIL GÜZELİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uluslararası İlişkilerde güç, sadece askeri ya da ekonomik zorlamayla değil, ikna ve cazibe yoluyla da sağlanabilir. Robert Dahl güç ilişkisini basitçe“A'nın B'ye istediğini yaptırması”olarak tanımlarken Joseph Nye 'yumuşak güç' kavramıyla kültürel ve ideolojik etkileri vurgulamıştır. Sert güç zorlayıcıyken yumuşak güç ülkelerin kültür ve değerleriyle cazibe oluşturmasına dayanır. Günümüzde yumuşak güç, kamu diplomasisiyle küresel arenada etkin şekilde kullanılmaktadır. Japon sömürgesi, II. Dünya Savaşı ve Kore Savaşı ardından en dibe batan Güney Kore, günümüzde yumuşak güç kullanarak başarılı politikalar yürüten bir ülke olarak öne çıkmıştır. Bu çalışmada Güney Kore devletinin yumuşak gücü olarak doğan Kore Dalgasının, hızlı bir şekilde uluslararası arenada kendine yer edinerek Hollywood misali bütün dünyayı etkisi alma sürecinden bahsedilecektir. Kısaca Hallyu da denilen Kore Dalgasının tohumları 1997 yılında atılmıştır. İlk olarak Çin'de başlamış ve daha sonra hızlı bir şekilde Asya ülkelerine yayılmıştır. Asya kıtasının ardından yönünü diğer kıtalara çevirmiş ve küresel bir kimlik kazanmıştır. Yeni kimliğinde adı artık New Korean Wave (Yeni Kore Dalgası) olarak geçmektedir. Kore Dalgasının küresel ölçekte yayılması Hallyu 1.0 (K-drama ve K-film), Hallyu 2.0 (K-pop müziği) ve Hallyu 3.0 (K-kültürü ya da Post Hallyu) gibi üç aşamada gerçekleşmektedir. Çalışmada yöntem olarak, içerik analizi kullanılmıştır. İkincil kaynaklardan elde edilen veriler, önceden tanımlanmış kategoriler veya temalar çerçevesinde incelenmiş ve bu analiz sayesinde Güney Kore'nin sahip olduğu kültürel unsurların nasıl birer yumuşak güç haline gelerek ülkeyi uluslararası sahnede etkili bir şekilde temsil ettiğini göstermesi açısından kapsamlı bir anlayış sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In International Relations, power can be achieved not only through military or economic coercion, but also through persuasion and charm. Robert Dahl simply defines power relations as 'A getting B to do what A wants,' while Joseph Nye emphasises cultural and ideological influences with the concept of 'soft power.'While hard power is coercive, soft power relies on the appeal of a country's culture and values.Today, soft power is effectively used in the global arena through public diplomacy. South Korea, which hit rock bottom after Japanese colonial rule, World War II, and the Korean War, has emerged as a country that successfully implements policies using soft power. This study will discuss how the Korean Wave, which originated as South Korea's soft power, quickly established itself on the international stage and began to influence the entire world, much like Hollywood. The seeds of the Korean Wave, also known as Hallyu, were sown in 1997. It first began in China and then quickly spread to other Asian countries. After Asia, it turned its attention to other continents and gained a global identity. In its new identity, it is now known as the New Korean Wave. The global spread of the Korean Wave has occurred in three stages: Hallyu 1.0 (K-drama and K-film), Hallyu 2.0 (K-pop music), and Hallyu 3.0 (K-culture or Post Hallyu). Content analysis was used as the method in this study. Data obtained from secondary sources were examined within the framework of predefined categories or themes, and this analysis provided a comprehensive understanding of how South Korea's cultural elements have become soft power, effectively representing the country on the international stage.