PISA 2022 matematik alt testinde değişen madde fonksiyonunun Mantel Haenszel lojistik regresyon ve Rasch Ağacı yöntemiyle incelenmesi
An investigation of differential item functioning in the PISA 2022 mathematics subtest by Mantel-Haenszel, logistic regression and Rasch Tree methods
  1. Tez No: 968058
  2. Yazar: SONGÜL PAYASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÖMÜR SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı PISA 2022 verilerinin ülke, sınıf ve cinsiyet değişkenleri bakımından aynı zamanda farklı yöntemlerle analiz edildiğinde değişen madde fonksiyonu gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışmanın veri setini Türkiye, Macaristan ve İngiltere'ye ait veriler oluşturmaktadır. Çalışmaya 9 ve 10. sınıf öğrencileri dahi edilmiştir. Bu bağlamda matematik alt testi için 1 numaralı form seçilmiş ve bu formda yer alan 50 madde analizlere dahil edilmiştir. Değişen madde fonksiyonu analizleri gerçekleştirilmeden önce kayıp veri analizleri yapılmış, betimsel istatistikler gerçekleştirilmiş güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılmıştır. DMF analizleri Mantel-Haenszel, Lojistik Regresyon ve Rasch Ağacı yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Ülke değişkeni analizlerinde Türkiye-Macaristan, Türkiye-İngiltere ve Macaristan-İngiltere, sınıf değişkeninde 9 ve 10. sınıflar, cinsiyet değişkeninde ise kız-erkek gruplamaları yapılmıştır. Yapılan analizler en geniş kapsamlı değişen madde fonksiyonu saptamasını Mantel-Haenszel yöntemi gerçekleştirmiştir. Rasch ağacı analizleri, ülkeler bağlamında orta sayıda maddeyi işaret ederken Lojistik Regresyon yalnızca tek bir madde tespit etmiştir. Cinsiyet değişkeni bakımından Mantel Haenszel yöntemi birden fazla maddede Değişen madde fonksiyonu bulgusu üretirken, Lojistik regresyon ve Rasch ağacı yöntemleri cinsiyette Değişen madde fonksiyonu saptamamıştır. Sınıf değişkeni bağlamında Mantel-Haenszel yöntemi yüksek sayıda maddeyi Değişen madde fonksiyonu tespit ederek en kapsamlı bulgu setini sunmuştur. Lojistik Regresyon sınıf ekseninde Değişen madde fonksiyonu bulgusu üretmezken, Rasch Ağacı yöntemleri özellikle belirli alt grup yapılarında (örneğin Macaristan alt grubu) sınırlı sayıda maddeyi seçici biçimde işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the PISA 2022 data demonstrate differential item functioning (DIF) across country, grade, and gender variables, as well as when analyzed through different methods. The dataset consists of data from Turkey, Hungary, and the United Kingdom. Ninth- and tenth-grade students were included in the study. In this context, Form 1 of the mathematics subtest was selected, and the 50 items in this form were included in the analyses. Before conducting DIF analyses, missing data analyses were carried out, followed by descriptive statistics, and reliability and validity studies. DIF analyses were performed using the Mantel-Haenszel (MH), Logistic Regression (LR), and Rasch Tree (RAY) methods. For country comparisons, the following pairs were analyzed: Turkey–Hungary, Turkey–United Kingdom, and Hungary–United Kingdom. For grade level, ninth- and tenth-grade groups were compared, and for gender, female–male groupings were considered. The analyses revealed that the MH method identified the largest number of items showing DIF. The RAY analyses flagged a moderate number of items in the context of countries, while LR identified only a single item. Regarding the gender variable, the MH method detected DIF in multiple items, whereas LR and RAY did not identify DIF for gender. With respect to grade level, the MH method marked a high number of items as DIF, offering the most comprehensive set of findings. In contrast, LR did not detect DIF in terms of grade, while RAY selectively flagged a limited number of items, particularly within specific subgroups (e.g., the Hungarian subgroup).