Akut myeloid lösemi hastalarında myeloperoksidaz ifadesinin febril nötropeni ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between myeloperoxidase expression and febrile neutropenia in acute myeloid leukemia patients
  1. Tez No: 968080
  2. Yazar: MERVE GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP İLKER SAYGILI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akut miyeloid lösemi (AML), kemik iliği ve periferik kanın miyeloid kökenli blast hücrelerinin anormal proliferasyonu ile karakterize, yüksek morbidite ve mortaliteye sahip bir hematolojik malignitedir. AML tedavisinde uygulanan yoğun kemoterapi protokolleri, hastalarda sıklıkla bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve buna bağlı olarak febril nötropeni (FN) gibi ciddi komplikasyonların gelişimine yol açabilmektedir. FN, nötrofil sayısında ciddi azalma ve eşlik eden ateş ile tanımlanan, yaşamı tehdit edebilen bir klinik tablodur. Bu bağlamda, enfeksiyon gelişimi ve hastalığın prognozunu öngörebilmek amacıyla yeni biyobelirteçlere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu tez çalışmasında, AML tanısı almış bireylerde myeloperoksidaz (MPO) ekspresyon seviyeleri ile FN gelişimi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, retrospektif olarak belirlenen AML hastalarının klinik verileri incelenmiş; MPO aktiviteleri ile FN gelişimi arasındaki olası korelasyonlar istatistiksel analizler ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, MPO aktivitelerinde gözlenen farklılıkların FN gelişimiyle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca, MPO seviyelerinin hastalığın evresi, tedaviye yanıt ve prognoz üzerinde de anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. Bu bulgular, MPO'nun AML hastalarında FN riskinin öngörülmesinde tek başına güvenilir bir biyomarker olarak kullanılmasının uygun olmayabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, elde edilen veriler ışığında MPO aktivitelerinin AML hastalarında FN gelişimini öngörmede klinik açıdan belirleyici bir rol üstlenmediği görülmüştür. Bulgular, MPO'nun enfeksiyon riski yönetimi ve tedavi stratejilerinin bireyselleştirilmesi açısından daha ileri ve geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Acute myeloid leukemia (AML) is a hematological malignancy characterized by the abnormal proliferation of myeloid-derived blast cells in the bone marrow and peripheral blood, associated with high morbidity and mortality rates. Intensive chemotherapy protocols administered in the treatment of AML frequently lead to immunosuppression, thereby predisposing patients to serious complications such as febrile neutropenia (FN). FN is a life- threatening clinical condition defined by a marked reduction in neutrophil count accompanied by fever. In this context, there is a growing need for novel biomarkers to predict infection development and disease prognosis. This thesis aimed to investigate the relationship between myeloperoxidase (MPO) expression levels and the development of FN in individuals diagnosed with AML. In this retrospective study, the clinical data of AML patients were reviewed, and potential correlations between MPO levels and FN development were evaluated using statistical analyses. The results of this study demonstrated that differences observed in MPO levels were not statistically significantly associated with the development of febrile neutropenia. Furthermore, MPO levels did not show a significant effect on disease stage, response to therapy, or prognosis. These findings suggest that MPO may not be a reliable biomarker on its own for predicting the risk of FN in AML patients. In conclusion, based on the data obtained, it was determined that MPO levels do not play a decisive clinical role in predicting FN in patients with AML. The results highlight the necessity for further, large-scale studies to clarify the potential utility of MPO in infection risk management and the development of individualized treatment strategies in AML.