Adölesan döneminde PIRS tekniği ile laparoskopik inguinal herni onarımı güvenli mi?
Laparoscopic inguinal hernia repair using the PIRS, is it the safest technique in adolescents?
  1. Tez No: 968097
  2. Yazar: KUTAY BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
İnguinal herni, karın içerisindeki organların karın içerisinden inguinal kanaldan çıkarak inguinal bölgede şişlik oluşması ile sonuçlanan bir patolojidir. İnguinal herni'nin açık cerrahi ile yüksek ligasyonu altın standart tedavi olarak kabul edilmekle birlikte, laparoskopik onarım teknikleri son yıllarda pediatrik cerrahlar arasında giderek daha fazla tercih edilmektedir. Çalışmamızın amacı, adölesan dönemde inguinal herni nedeniyle açık yüksek ligasyon ve laparoskopik onarım yapılan hastaların sonuçlarını karşılaştırmaktır. Açık yüksek bağlama ve laparoskopik perkütan internal ring süturizasyon (PIRS) tekniği ile inguinal herni ameliyatı yapılan 87 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, nüks, ameliyat sonrası görülen komplikasyonları ve ameliyat sonrası takip süresi retrospektif olarak tarandı. Hastaların 44'üne açık yüksek bağlama ile kasık fıtığı onarımı, 43'üne laparoskopik PIRS onarımı uygulandı. Hem açık yüksek ligasyon onarımı yapılan hastaların hem de laparoskopik PIRS onarımı yapılan hastaların ortanca yaşı 12 yaş (10-17 yaş)'tı. Açık cerrahi grubundaki 44 hastada intraoperatif tanısal laparoskopi ile karşı taraf değerlendirilmiş ve bir hastada saptanan kontralateral herni eş zamanlı olarak onarılmıştır. Açık yüksek ligasyon ile onarım yapılan hastalarda nüks izlenmezken, laparoskopik ameliyat edilen 1 hastada nüks izlendi (p=0,99). Açık ameliyat edilen 2 hastada lokal bakım ile düzelen yara yeri enfeksiyonu gözlendi. Laparoskopik ameliyat edilen hastaların 1'inde iliak damar hasarına bağlı müdahale gerektirmeden düzelen hematom görüldü. Açık ameliyat edilen hastaların takip süresi 103.8 ay (11-150 ay), laparoskopik ameliyat edilen hastaların takip süresi 31.7 ay (4-137 ay)'dı. Adölesan dönemde gerçekleştirilen laparoskopik PIRS prosedürü; nüks ve komplikasyon oranları açısından açık onarım ile karşılaştırılaştırıldığında benzer başarı sonuçlarına sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca hastalarda postoperatif daha az ağrı olması, spermatik kord ve testiküler damarlara daha az travma yaratması, karşı tarafın değerlendirilebilmesi ve kozmetik olarak daha estetik görünüm sağlaması laparoskopik yöntemin avantajları olarak sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Inguinal hernia is a condition characterized by the protrusion of intra-abdominal organs through the inguinal canal, resulting in a swelling in the inguinal region. While high ligation of the hernia sac via open surgery has been widely accepted as the gold standard treatment for inguinal hernia, laparoscopic repair techniques have gained increasing preference among pediatric surgeons in recent years. The present study aims to evaluate and compare the clinical outcomes of laparoscopic procedures and open high ligation procedures performed in adolescent patients with inguinal hernia. This study included 87 patients who underwent inguinal hernia repair either via open high ligation or laparoscopic percutaneous internal ring suturing (PIRS). Demographic data, recurrence, postoperative complications and follow- up were retrospectively analyzed. Of the patients, 44 underwent open high ligation repair, while 43 underwent laparoscopic PIRS repair. The median age of patients in both groups was 12 years (range: 10–17 years). Intraoperative diagnostic laparoscopy was performed in 44 patients in the open surgery group to evaluate the contralateral inguinal region, and contralateral hernia was detected and repaired simultaneously in one patient. No recurrence was observed in the open surgery group, whereas recurrence occurred in one patient in the laparoscopic group (p=0.99). Two patients who underwent open surgery developed superficial surgical site infections, which resolved with local wound care. In one patient from the laparoscopic group, a hematoma due to iliac vessel injury was observed, which resolved spontaneously without the need for intervention. The mean follow-up period was 103.8 months (range: 11–150 months) for the open surgery group and 31.7 months (range: 4–137 months) for the laparoscopic group. Laparoscopic PIRS repair performed during adolescence demonstrates comparable success rates to open high ligation in terms of recurrence and complication rates. Furthermore, the laparoscopic approach offers additional advantages, including reduced postoperative pain, less trauma to the spermatic cord and testicular vessels, the ability to assess the contralateral side intraoperatively, and superior cosmetic outcomes.