Farklı analitik platformların farmakometabolomiks analizlerde uygulamaları
Applications of different analytical platforms in pharmacometabolomics analyses
- Tez No: 968096
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİRHAN NEMUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Farmakolojik yöntemler, çoğu patolojik durum için birincil tedavi şekli olarak bilinmektedir. Günümüzde kullanılan geleneksel ilaçlar ve tedavi yöntemleri, arasında herhangi bir fark olup olmadığına bakılmaksızın tüm hastalar için standart olarak geliştirilmiştir. Tek bir hastalığın farklı insanları birbirinden farklı şekilde etkileyebileceği ve her bir bireye özgü tedavi yöntem-leri uygulanması gerektiği çalışmalarla ortaya konmuştur. Kişiselleştirilmiş tanı, tedavi etkinliğini önemli ölçüde artırıyorken sağlık değerlendirmesi için daha kapsamlı bir süreç gerektirmektedir. Bu noktada, omik (genomik, transkriptomik, proteo-mik, metabolomik ve fluksomik) çalışmalar ile elde edilen detaylı bilgiler; hastalıkların mekanizmasını aydınlatmak, erken teşhisi kolay hale getirmek, bireysel tedavi yöntemleri ortaya koymak ve bunların etkinliğini değerlendirmek gibi birçok alana ışık tutmaktadır. Serum, idrar, beyin omurilik sıvısı, plazma, tükürük, gibi vücut sıvılarında gerçekleştirilen metabolomik analizler ile hastalık belirtisi olan ve tedavi aşamalarının denetlenmesini sağlayan metabolitlerin belirlenmesi, hastalıkların teşhisi, tedaviye yanıtın incelenmesi mümkün olmak-tadır. Tez kapsamında, ilaç etkilerini incelemek için metabolomik analizlerin uygulandığı, kişiselleştirilmiş ilaç tedavisine katkıda bulunan farmakometabolomik alanında çalışmaların gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Farmakometabolomik metabolomik, genomik, tran-skriptomik ve proteomik yaklaşımları birleştiriyorken diğer analitik yöntemlerin sağlayamadığı verileri sunmaktadır. Böylece, bir bireyin ilaçlara karşı tepkisi ve kişiselleştirilmiş tedavi yönt-emleri konularına açıklık getirileceği düşünülmektedir. Tez kapsamında, gerçekleştirilecek metabolomik analizler sırasında gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS), sıvı kromatografisi- tandem kütle spektrometresi (LC-MS/MS) ve sıvı kromatografisi-uçuş zamanlı kütle spektrometresi (LC-qTOF-MS) cihazları kullanılacaktır. Elde edilecek kapsamlı omiks verileri ile sonuçları istenen şekilde elde edilemeyen bazı klinik çalışmaların kök nedenlerinin araştılması, farmakometabolomik çalışmalar ile kişiselleştirilmiş tıp alanında katkı sunulacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pharmacological methods are known as the primary treatment for most pathological conditions. Traditional medicines and treatment methods used today have been developed as a standard for all patients, regardless of whether there is any difference between them. Studies have shown that a single disease can affect different people differently and that treatment methods specific to each individual should be applied. While personalized diagnosis significantly increases treatment efficacy, it requires a more comp-rehensive process for health assessment. At this point, detailed information obtained from omics (genomic, transcriptomic, proteomic, metabolomic and fluxomic) studies sheds light on many areas such as illuminating the mechanisms of diseases, facilitating early diagnosis, introducing individual treatment methods and evaluating their effectiveness. Metabolomic analyzes performed in body fluids such as serum, urine, cerebrospinal fluid, plas-ma, saliva, etc. make it possible to identify metabolites that are signs of disease and control tre-atment stages, diagnose diseases, and examine the response to treatment. Within the scope of the thesis, it is planned to carry out studies in the field of pharmacometabo-lomics, which contributes to personalized drug therapy, in which metabolomic analyzes are app-lied to examine drug effects. While pharmacometabolomics combines metabolomics, genomics, transcriptomics and proteomic approaches, it provides data that other analytical methods cannot provide. Thus, it is thought that an individual's reaction to drugs and personalized treatment met-hods will be clarified. In the scope of the thesis, gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS), liquid chromatog-raphy-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) and liquid chromatography-time-of-flight mass spectrometry (LC-qTOF-MS) devices will be used. It is predicted that the root causes of some clinical studies whose results cannot be obtained as desired with the comprehensive omics data to be obtained will contribute to the field of persona-lized medicine with pharmacometabolomic studies.