Küçük Ruminant Vebası (PPR) aşısı uygulanan koyunlarda antioksidan enzim aktiviteleri ve gamma globulin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of antioxidant enzyme activities and gamma globulin levels in sheep administered with against Pes Des Petits Ruminants (PPR) vaccine
  1. Tez No: 968103
  2. Yazar: DİLEK KIRIMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT PEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küçük Ruminant Vebası (Pes des Petits Ruminants=PPR) özellikle küçükbaş hayvanlarda (koyun,keçi) yaygın görülmekte olup, nadiren büyükbaş hayvanları da (sığırlar, geviş getiren türler) etkileyebilen, akut seyirli, hızla yayılan ve ciddi ekonomik kayıplara yol açabilen bir enfeksiyondur. Bu doğrultuda, hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınmasında aşılamanın kritik bir rolü bulunmaktadır. Antioksidan savunma sistemleri de canlıda gelişen oksidatif stresin oluşturduğu hasarı önlemek için, radikal oluşumunu engelleyen ve ortaya çıkan zararı azaltan bir yanıt oluşturmaktadır. Aşılar, her ne kadar enfeksiyon hastalıklarından korunma sağlasa da aşılama sonrası oluşabilecek oksidatif stres bağışıklık hücrelerinin işlevini azaltarak ve yangıyı teşvik ederek aşılamaya karşı oluşacak bağışıklıkta düşüşlere neden olabilir. Bu nedenle canlıda aşılama sonrası şekillenebilecek oksidatif dengedeki değişimlerin izlenmesi aşıların etkinliğini değerlendirmede önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, PPR aşılaması sonrası antioksidan enzim düzeylerinin bağışıklık yanıtlarıyla değerlendirilmesi ve olası oksidatif etkiye maruziyetin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, 1 yaşından küçük, daha önce PPR aşısı ile aşılanmamış 30 adet koyun kullanılmıştır. 0., 7., 14., 21. ve 30. günlerde kan alımı gerçekleştirilmiş. Alınan kan örneklerinden antioksidan stres parametrelerinden süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPᵪ), katalaz (CAT), paraoksonaz (PON), seruloplazmin değerleri belirlenmiştir. Protein profilleri ve bağışıklık yanıtının değerlendirilmesinde total protein, albümin ve globülin düzeyleri ölçülmüştür. Antioksidan enzim ölçümleri spektrofotometrik yöntemlerle, protein profili natif-poliakrilamid jel elektroforez yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. SOD enzim aktivitesinde aşı sonrası 7. gün değeri ile 30. gün arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,005). Katalaz enzimine ait ölçümlerde; 0. gün ile 14., 21. ve 30. günler; 7. gün ile 14., 21. ve 30. günler arasında anlamlı düzeyde istatistiksel farklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Petit Ruminant Plague (Pes des Petits Ruminants = PPR) is a common infection, especially in small ruminants (sheep, goats), and can rarely affect large ruminants (cattle, ruminant species), is an acute, rapidly spreading infection that can cause serious economic losses. Accordingly, vaccination has a critical role in preventing and controlling the disease. Antioxidant defense systems also create a response that prevents radical formation and reduces the damage caused by oxidative stress in the living being. Although vaccines provide protection against infectious diseases, oxidative stress that may occur after vaccination may cause decreases in immunity against vaccination by reducing the function of immune cells and promoting inflammation. Therefore, monitoring changes in oxidative balance that may occur in the living being after vaccination is important in evaluating the effectiveness of vaccines. In this study, it is aimed to evaluate antioxidant enzyme levels with immune responses after PPR vaccination and to examine possible exposure to oxidative effects. For this purpose, 30 sheep under 1 year of age that had not been previously vaccinated with PPR vaccine were used. Blood samples were taken on days 0, 7, 14, 21 and 30. Antioxidant stress parameters superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPᵪ), catalase (CAT), paraoxanase (PON) and ceruloplasmin values were determined from the blood samples taken. Total protein, albumin and globulin levels were measured in the evaluation of protein profiles and immune response. Antioxidant enzyme measurements were carried out by spectrophotometric methods and protein profile by native-polyacrylamide gel electrophoresis method. The difference in SOD enzyme activity between the 7th day and the 30th day after vaccination was found to be statistically significant (p0.005).