Hemşirelerin lisansüstü eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining the attitudes of nurses towards postgraduate education
  1. Tez No: 968108
  2. Yazar: DİLARA BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin lisansüstü eğitime yönelik tutumlarını belirlemek ve bu tutumların çeşitli demografik ve mesleki özelliklerle ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı desende yürütülen araştırmanın örneklemini Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri bünyesinde bulunan Gevher Nesibe Hastanesi, Şahinur Dedeman Kemik İliği Nakil ve Kök Hücre Tedavi Merkezi, Yılmaz- Mehmet Öztaşkın Kalp Hastanesi, Mehmet Kemal Dedeman Hematoloji-Onkoloji Hastanesi, Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi, Nazende-Nuri Özkaya Onkoloji ve Gündüz Tedavi Merkezi, KANKA Çocuk Hematoloji Onkoloji ve Kemik İliği Hastanesi, Gülser- Dr. Mustafa Gündoğdu Kapsamlı Hizmet Laboratuvarı ve Mustafa Eraslan ve Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi'nde çalışmakta olan 302 hemşire oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan tanıtıcı bilgi formu ve Lisansüstü Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği (LEYTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiş, kategorik ve sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistiklerde sayı, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerine bakılmıştır. Çalışma sonucunda, hemşirelerin lisansüstü eğitime yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğu; en yüksek puan ortalamasının“kolaylaştırıcı roller”, en düşük puan ortalamasının ise“engelleyici faktörler”alt boyutunda yer aldığı belirlenmiştir. Cinsiyet, çocuk sahibi olma, eğitim durumu, çalışma birimi ve haftalık çalışma süresi gibi değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, lisansüstü eğitime yönelik isteklilik, sınav bilgisi ve çevresel destek düzeyinin tutumu pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Sonuç olarak hemşirelerin akademik gelişim potansiyelinin olduğu ancak çeşitli yapısal ve bireysel engellerle karşı karşıya olduğu söylenebilir. Bu nedenle kurumsal ve idari destek mekanizmalarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine nurses' attitudes toward postgraduate education and to examine the relationship between these attitudes and various demographic and professional characteristics. The research was designed in a descriptive and comparative pattern, and the sample consisted of 302 nurses working at Erciyes University Faculty of Medicine Hospitals, including Gevher Nesibe Hospital, Şahinur Dedeman Bone Marrow Transplantation and Stem Cell Therapy Center, Yılmaz-Mehmet Öztaşkın Cardiology Hospital, Mehmet Kemal Dedeman Hematology-Oncology Hospital, Semiha Kibar Organ Transplantation and Dialysis Hospital, Nazende-Nuri Özkaya Oncology and Outpatient Treatment Center, KANKA Pediatric Hematology Oncology and Bone Marrow Hospital, Gülser–Dr. Mustafa Gündoğdu Comprehensive Laboratory Services, and Mustafa Eraslan and Fevzi Mercan Children's Hospital. Data were collected using a researcher-designed demographic information form and the Attitude Scale Toward Postgraduate Education (LEYTÖ). The data were analyzed using SPSS 27.0, and descriptive statistics such as frequencies, percentages, arithmetic means, and standard deviations were employed for categorical and continuous variables. The results revealed that nurses generally held positive attitudes toward postgraduate education. The highest mean score was found in the“Facilitating Roles”subdimension, while the lowest was in the“Hindering Factors”subdimension. Statistically significant differences were identified based on gender, parental status, educational background, unit of employment, and weekly working hours. Moreover, willingness to pursue postgraduate education, awareness of examination requirements, and presence of academic role models in the environment positively influenced attitudes. In conclusion, while nurses demonstrate strong potential for academic advancement, they face various structural and individual barriers. Therefore, it is recommended that institutional and administrative support mechanisms be strengthened to encourage participation in postgraduate education.