Okuma ve anlama becerilerinin matematik başarısına etkisinin veri madenciliği yöntemleri ile analizi
Analysis of the effect of reading and comprehension skills on mathematics achievement using data mining methods
  1. Tez No: 968182
  2. Yazar: FERYAL ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin okuma ve anlama becerilerinin matematik başarılarına olan etkisini veri madenciliği teknikleri kullanarak incelemektedir. Okuma ve anlama, farklı derslerdeki akademik başarıyı etkileyen temel bilişsel yeteneklerdir. Bu becerilerin, analitik düşünmeye dayalı bir ders olan matematikteki başarıya katkısının anlaşılması, eğitim uygulamalarını iyileştirmek adına hem teorik çerçevelere hem de eğitimde pratik yaklaşımlara yönelik yeni bulgular ve değerli ipuçları sağlar. Araştırmada, 1000 öğrenciden oluşan bir veri seti üzerinde korelasyon, kümeleme ve çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılarak öğrencilerin okuma ve anlama beceri puanları ile matematik performansları arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Bununla birlikte veri seti üzerinde karar ağaçları (DT), k-en yakın komşuluk (k-NN), destek vektör makinaları (SVM) ve yapay sinir ağları (ANN) gibi makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak öğrencilerin matematik puanları tahmin edilmeye çalışılmıştır. Araştırma bulguları, okuma ve anlama becerilerinin matematik başarılarıyla anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Özellikle, okuma ve anlama puanları yüksek olan öğrencilerin matematik derslerindeki başarılarının da daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç, dilsel becerilerin matematiksel düşünme ve problem çözme becerilerine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan çalışma bu yönüyle gelecekte yapılacak eğitim araştırmalarına yön verecek yeni yollar önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of students' reading and comprehension skills on their mathematics achievement using data mining techniques. Reading and comprehension are fundamental cognitive abilities that influence academic success in various subjects. Understanding the contribution of these skills to success in mathematics, a subject based on analytical thinking, can provide new findings and valuable insights into both theoretical frameworks and practical approaches to improving educational practices. In this study, correlation, clustering, and multiple linear regression analyses were conducted on a dataset of 1000 students to statistically examine the relationship between students' reading and comprehension skill scores and their mathematics performance. Furthermore, machine learning algorithms such as decision trees (DT), k-nearest neighbors (k-NN), support vector machines (SVM), and artificial neural networks (ANN) were used to predict students' mathematics scores. The research findings showed that reading and comprehension skills have a significant relationship with mathematics achievement. Specifically, students with higher reading and comprehension scores were found to have higher mathematics achievement. This result demonstrates that linguistic skills contribute to mathematical thinking and problem-solving skills. In this respect, the study suggests new ways to guide future educational research.