Erkek bireylerde Diyet İnflamatuar İndeksi ve spermdeki Koenzim Q10 miktarının infertilite ile ilişkisi
The relationship between Dietary Inflammatory Index and the amount of Coenzyme Q10 in sperm with infertility in male individuals
  1. Tez No: 968183
  2. Yazar: NEVZAT ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVRA AYDIN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, erkek bireylerde Dİİ ve spermdeki KoQ10, TAS, TOS miktarının infertilite ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, 19-35 yaş aralığındaki infertilite tanısı almış olan 45 ve infertilite tanısı almamış olan 45 birey ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış, biyokimyasal parametreleri laboratuvar ortamında incelenmiştir. KoQ10, TAS, TOS düzetleri ise ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Katılımcılardan alınan üç günlük besin tüketim kayıtları üzerinden diyet inflamatuar indeksi hesaplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında antropometrik özellikler bakımından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). İnfertilite tanısı almış gruptaki bireylerde ana öğün atlayanların oranı daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Gruplar arasında Dİİ puanı ile antropometrik özellikler bakımından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). İnfertil bireyler ile kontrol grubundaki bireyler arasında KoQ10, TAS, TOS ortalamalarında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Kontrol grubunda kruger testi, toplam sperm hareketliliği ve ileri sperm hareketliliği ile Dİİ puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between DII and the amount of CoQ10, TAS, TOS in sperm and infertility in male individuals. Material and Method: This study was conducted with 45 individuals between the ages of 19-35 who were diagnosed with infertility and 45 individuals who were not diagnosed with infertility. Anthropometric measurements were taken and biochemical parameters were analyzed in the laboratory. CoQ10, TAS, TOS levels were analyzed by ELISA method. The dietary inflammatory index was calculated based on three-day food consumption records obtained from participants. The data were analyzed with SPSS for Windows 22 package program. Results: There was no significant difference between the groups in terms of anthropometric characteristics (p>0.05). The rate of skipping main meals was found to be higher in the group diagnosed with infertility (p0.05). There was no significant difference between the groups in terms of DII score and anthropometric characteristics (p>0.05). There was no significant difference between the infertile and control groups in terms of CoQ10, TAS and TOS (p>0.05). In the control group, a significant correlation was found between kruger test, total sperm motility, advanced sperm motility and DII score (p0.05).