Biyomedikal atığı titanyum talaşlarından mekanik öğütme yöntemi ile yüksek saflıkta titanyum tozu sentezi
Synthesis of high-purity titanium powder from biomedical waste titanium chips using a mechanical grinding method
  1. Tez No: 968188
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇUVALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Cp-Ti parçacıkları, farklı bilye-toz oranları ve öğütme süreleri kullanılarak, talaşlı üretim yöntemlerinden biri olan tornalamadan elde edilen titanyum talaşları ıslak ön öğütme ile desteklenip mekanik öğütme yöntemi kullanılarak üretilmiştir. 15:1 bilye-toz ağırlık oranı ile elde edilen en küçük parçacık boyutu, 5:1 oranı ile üretilen tozlara kıyaslandığında yaklaşık 15 kat daha küçük olduğu gözlenmiştir. 15:1 bilye-toz oranında 4 saatlik öğütme işlemi sonrasında, Cp-Ti parçacıklarının yapısında TiO2 (Anataz ve Rutil) fazları gözlemlenirken daha düşük bilye-toz oranları (5:1 ve 10:1) kullanılarak yapılan öğütme işlemlerinin XRD analiz sonuçlarında oksidasyon belirtileri bulunmamıştır. 0,5 saatlik öğütme süresinde, en düşük görünür yoğunluk ve sertlik sırasıyla 2,8 g/cm³ ve 126 HV olarak tespit edilmiştir. 7 saatlik öğütme süresinde ise, en yüksek görünür yoğunluk ve sertlik sırasıyla 3,45 g/cm³ ve 325 HV olarak ölçülmüştür. Ayrıca geri dönüşümden kazanılmış Ti tozlarından elde edilen TiO_2 tozlarının hidrojen gazına karşı tepkisi test edilmiş olup 1000 ppm'den 40000 ppm'e kadar lineer artan bir tepki alınmıştır. Karakterizasyon işlemleri için taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını difraktometresi (XRD), enerji dağılım spektrometresi (EDS),Termogravimetre analiz (TGA) ve toz boyutu ölçümü için lazer ışık saçılımı prensibi ile çalışan Mastersizer cihazı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Cp-Ti particles were produced by using mechanical grinding method by supporting the wet pre-grinding of titanium chips obtained from turning, which is one of the machining methods, by using different ball-powder ratios and grinding times. It was observed that the smallest particle size obtained with 15:1 ball-powder weight ratio was approximately 15 times smaller compared to the powders produced with 5:1 ratio. After 4 hours of grinding process with 15:1 ball-powder ratio, TiO2 (Anatase and Rutile) phases were observed in the structure of Cp-Ti particles, while no oxidation signs were found in the XRD analysis results of the grinding processes performed using lower ball-powder ratios (5:1 and 10:1). At 0.5 hours of grinding time, the lowest apparent density and hardness were determined as 2.8 g/cm³ and 126 HV, respectively. In the 7-hour milling period, the highest apparent density and hardness were measured as 3.45 g/cm³ and 325 HV, respectively. In addition, the response of TiO₂ powders obtained from recycled Ti powders to hydrogen gas was tested, and a linear increase in response was observed from 1000 ppm to 40,000 ppm. For characterization processes, scanning electron microscope (SEM), X-ray diffractometer (XRD), energy dispersive spectrometer (EDS), thermogravimeter analysis (TGA) and a master sizer device operating with the laser light scattering principle for powder size measurement were used.