Bazı uçucu yağ ve antimikrobiyal kombinasyonlarının karışık mikrobiyal kültürler üzerine etkileri
Effects of some essential oil and antimicrobial combinations on mixed microbial cultures
  1. Tez No: 968189
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE FERDA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uçucu yağlar çeşitli biyolojik aktivitelere sahip, distilasyon, ekstraksiyon veya mekanik yöntemler ile bitkisel droglardan elde edilen kompleks karışımlardır. Antimikrobiyal etkileri nedeniyle antibiyotiklerin keşfinden önce de çeşitli enfeksiyonların tedavisinde kullanılmış, günümüzde ise mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal etkileri yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Ayrıca uçucu yağların mevcut antimikrobiyal ajanların aktivitesini artırmak üzere kullanılabileceğini gösteren araştırmalar da yapılmaktadır. Tezimiz kapsamında önemli uçucu yağ bileşenlerinden olan öjenol ve karvakrolün antimikrobiyal etkileri bilinen etakridinlaktat (rivanol), sodyum hipklorit (NaClO), hidrojen peroksit (H2O2) ile kombinasyonlarının etkinliğinin araştırılması ve ayrıca doğal ortamları taklit eden karışık mikrobiyal kültürler üzerine de etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Testlerde Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus aureus ATCC 6538P, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Bacillus subtilis ATCC 6633 olmak üzere dört Gram-pozitif bakteri, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Salmonella enterica NCTC 04059 olmak üzere dört Gram-negatif bakteri ve Candida albicans ATCC 90028 ile Candida parapsilosis ATCC 22019 maya suşları kullanıldı. Öncelikle tüm maddelerin antimikrobiyal etkisi agar kuyu difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleriyle belirlendi. Daha sonra bu maddelere orta düzeyde duyarlı olan S. aureus, E. faecalis, P. aeruginosa, K. Pneumoniae ile öjenol ve sodyum hipoklorit kombinasyonunun, sadece K. Pneumoniae ile öjenol ve etakridin laktat kombinasyonunun etkileşim türleri, dama tahtası yöntemi ile test edildi. Öjenol ile sodyum hipoklorit kombinasyonunun etkileri ayrıca ikili ve üçlü bakteri karışımları ile de araştırıldı. Elde edilen bulgulara göre kullanılan maddelerin mikroorganizmalar üzerinde, antimikrobiyal test yöntemlerine de bağlı olarak, farklı düzeylerde etkilerinin olduğu tespit edildi. Kombinasyon çalışmalarında etkileşim türü başlangıçta sadece E. faecalis için tanımsız/etkisiz olarak değerlendirilirken, ikili kombinasyonlarda S. aureus-K.pneumoniae ikilisi hariç diğer ikili karşımlarda ve üçlü karışımların her ikisinde tanımsız/etkisiz olarak belirlendi. Buna göre mikroorganizma gruplarının, ortamdaki tür sayısının artması ve virulans özelliklerinin de katkılarıyla daha güçlü hale geldiği görülmüştür. Bu bilgiler ışığında mevcut olan ve yeni bulunan antimikrobiyal maddelerle kombinasyon araştırmalarına devam edilmesi ve mikroorganizmalarla mücadeleye yeni çözüm yollarının geliştirilmesi, bu ve benzeri çalışmaların antimikrobiyal formulasyonların ve ticari ürünlerin geliştirilmesi aşamaları için bilimsel bir temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Essential oils are complex mixtures with various biological activities, obtained from herbal drugs through distillation, extraction, or mechanical methods. Due to their antimicrobial effects, they were used in the treatment of various infections even before the discovery of antibiotics, and today their antimicrobial activity against microorganisms has been demonstrated through studies. There is also research that shows that essential oils can be used to increase the activity of existing antimicrobial agents. In our thesis, the aim was to investigate the efficacy of combinations of eugenol and carvacrol, which are important essential oil components, with known antimicrobial agents such as ethacridine lactate (rivanol), sodium hypochlorite (NaClO), and hydrogen peroxide (H2O2), as well as to determine their effects on mixed microbial cultures simulating natural environments. The tests were performed on four Gram-positive bacteria, including Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus aureus ATCC 6538P, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, four Gram-negative bacteria, Salmonella enterica NCTC 04059, Candida albicans ATCC 90028 and Candida parapsilosis ATCC 22019 yeast strains were used. First, the antimicrobial effects of all substances were determined by agar well diffusion and microdilution methods. Subsequently, the interaction types of the combination of eugenol and sodium hypochlorite with S. aureus, E. faecalis, P. aeruginosa and K. pneumoniae, which are moderately sensitive to these substances, and the combination of eugenol and ethacridine lactate with K. pneumoniae alone were tested using the checkerboard method.The effects of the eugenol and sodium hypochlorite combination were also investigated with binary and ternary bacterial mixtures. According to the findings, it was determined that the substances used had different levels of effect on microorganisms, depending on the antimicrobial test methods used. In combination studies, the type of interaction was initially assessed as undefined/ineffective only for E. faecalis, while in binary combinations, it was determined to be undefined/ineffective in all binary mixtures except for the S. aureus - K. pneumoniae pair and in both ternary mixtures. Accordingly, it was observed that the microorganism groups became stronger with the increase in the number of species in the environment and the contribution of virulence characteristics. In light of this information, it is expected that combination studies with existing and newly discovered antimicrobial agents will continue, and new solutions for combating microorganisms will be developed, forming a scientific basis for the development of antimicrobial formulations and commercial products.