Cerrahi girişim geçirecek çocukların ebeveynlerinin ameliyat hakkında bilgi ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Surgical intervention children to spend their parents about the surgery information and anxiety of levels determination
  1. Tez No: 968187
  2. Yazar: ECENUR TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYDIN SAYILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Cerrahi Girişim Geçirecek Çocukların Ebeveynlerinin Ameliyat Hakkında Bilgi ve Anksiyete Düzeylerinin Belirlenmesi Bu çalışma cerrahi işlem geçirecek çocukların ebeveynlerinin ameliyata dair bilgilerini ve anksiyete düzeylerini belirlemek hedefiyle tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapıldı. Çalışmanın örneklemini, 2024-2025 tarihlerinde bir üniversite, bir eğitim araştırma hastanesi çocuk cerrahi ve üroloji servislerinde çocuğu yatan ve çalışmayı kabul eden 202 ebeveyn oluşturdu. Veriler, sosyodemografik form ve Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences) ve DataBeeg 1.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanıldı. Cerrahi girişim geçirecek çocukların %79,2'sinin erkek ve yapılacak cerrahi işlemin %65,3'ünün sünnet olduğu görüldü. Ebeveynlerin durumluk anksiyete ortalamasının 37,5±6,06; sürekli anksiyete ortalamasının ise 48,32±5,05 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Parental Knowledge and Anxiety Levels Concerning Surgical Procedures in Pediatric Patients This study explored how much parents knew about their child's upcoming surgery and examined their levels of anxiety. Designed as a descriptive and cross-sectional study, it included 202 parents whose children were hospitalized in the pediatric surgery and urology units of a university and a training and research hospital between 2024 and 2025, and who agreed to participate. Researchers collected data using a sociodemographic questionnaire and the State-Trait Anxiety Inventory. Data were analyzed using SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) and DataBeeg 1.0. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, and standard deviation) were used to evaluate the findings. Among the children scheduled for surgery, 79.2% were boys, and 65.3% of the procedures involved circumcision.