Neoadjuvan kemoterapi sonrası meme cerrahisi uygulanan hastalarda transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun ağrı, lenfödem, üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of transcutaneous electrical nerve stimulation on pain, lymphedema, upper limb functions and quality of life in patients undergoing breast surgery after neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 968214
  2. Yazar: SEDA AKUTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Meme kanseri, kadınlar arasında en sık teşhis edilen kanser türüdür ve meme cerrahisi sonrasında hastalar ağrı, lenfödem, üst ekstremite fonksiyon kaybı ve düşük yaşam kalitesi gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu çalışma, neoadjuvan kemoterapi sonrası meme cerrahisi uygulanan hastalarda, Transkütanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonunun (TENS) ağrı, lenfödem, üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu randomize kontrollü çalışmaya 48 hasta (müdahale grubu: 24, kontrol grubu: 24) dahil edilmiştir. Müdahale grubuna, ameliyat sonrası 24. saatten itibaren hastanede yattığı günlerde günde 20 dakika toplam üç kez TENS uygulanmış, hastalar evlerinde haftada en az 3 gün bir ay boyunca TENS uygulaması yapmaya devam etmiştir. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası birinci gün, ameliyat sonrası birinci ve üçüncü aylarda izlemler yapılmıştır. Veriler,“Görsel Analog Skala (VAS)”, Kol, Omuz El Sorunları Hızlı Anketi (Quick-DASH), Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Teşkilatı Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ-C30), mezura, gonyometre, el dinamometresi ve kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 27.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, bağımsız örneklem t testi, Wilcoxon testi, tekrarlı ölçümler ANOVA ve Friedman testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Breast cancer is the most commonly diagnosed type of cancer among women and after breast surgery, patients face problems such as pain, lymphedema, loss of upper extremity function and poor quality of life. This study was conducted to evaluate the effect of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) on pain, lymphedema, upper extremity function and quality of life in patients undergoing breast surgery after neoadjuvant chemotherapy. This randomised controlled study included 48 patients (intervention group: 24, control group: 24). In the intervention group, TENS was applied three times a day for 20 minutes for a total of three times a day on the days of hospitalisation starting from the 24th hour after surgery, patients continued to apply TENS at home at least 3 days a week. Follow-ups were performed preoperatively, on the first postoperative day, and at the first and third postoperative months. No intervention was performed in the control group, and follow-ups were carried out in the same order. Data were collected using Visual Analogue Scale (VAS), Short Form of the Disability of Arm, Shoulder and Hand (Quick-DASH), European Organisation for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Scale (EORTC QLQ-C30), tape measure, goniometer and hand dynamometer. Descriptive statistics, Mann Whitney U, independent sample t test, Wilcoxon test, repeated measures ANOVA and Friedman tests were used to evaluate the data. Data were evaluated in SPSS 27.0 package programme.