İlkokul 4.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin yaratıcı drama tekniği ile öğretimi
Teaching the primary school 4th grade Religious Culture and Moral Knowledge course with creative drama technique
- Tez No: 968213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersi müfredatının yaratıcı drama tekniğiyle uygulanmasının öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul Bağcılar Güneşli ve Üsküdar Çamlıca da yer alan Özel Cemre Okullarında öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Deney grubundaki öğrencilere Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersi yaratıcı drama teknikleriyle işlenirken; kontrol grubuna ders, MEB öğretim programına uygun olarak geleneksel yöntemlerle aktarılmıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında her iki gruba başarı testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler, yaratıcı drama tekniğinin öğrencilerin hem akademik başarı düzeylerini hem de derse karşı tutumlarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Deney grubundaki öğrencilerin son test puanlarında, kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin dinî ve ahlaki kavramları daha iyi kavradıkları ve günlük yaşamla ilişkilendirmekte daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, yaratıcı drama tekniğinin özellikle soyut kavramların öğretiminde etkili bir araç olduğunu ortaya koymakta; Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinin daha etkileşimli, katılımcı ve anlamlı hale getirilmesine katkı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of applying the fourth-grade Religious Culture and Moral Knowledge (RCMK) curriculum through the creative drama method on students' academic achievement and attitudes toward the course. The study employed a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups, one of the quantitative research methods.The study was conducted with fourth-grade students attending Private Cemre Schools in Güneşli, Bağcılar, Istanbul, and Çamlıca, Üsküdar, during the 2024–2025 academic year. Students in the experimental group received a Religious Culture and Moral Knowledge course using creative drama techniques, while the control group received the course using traditional methods in accordance with the Ministry of National Education curriculum. Achievement tests were administered to both groups before and after the intervention. The findings revealed that the creative drama method had a positive impact on students' academic success and their attitudes toward the course. The post-test scores of the experimental group showed a statistically significant increase compared to the control group. Furthermore, students in the experimental group were observed to better comprehend religious and moral concepts and to relate them more effectively to real-life situations. These results indicate that the creative drama method is an effective tool, particularly in the teaching of abstract concepts, and contributes to making the Religious Culture and Moral Knowledge course more interactive, engaging, and meaningful.