Şehirlerde iklim değişikliğine dayanıklılığın geliştirilmesinde yeşil alanların etkisi ve türkiye kentlerinin durumu
The effect of green spaces in improving resilience to climate change in cities and the state of cities in Türkiye
  1. Tez No: 968228
  2. Yazar: SOLMAZ MOHAMMADALIREZAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İklim Değişikliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, dayanıklı şehirler bağlamında kentsel gelişim ve sürdürülebilirlikte kentsel yeşil alanların önemini ele almaktadır. Küresel ölçekte artan şehirleşme süreciyle birlikte, dayanıklılık kavramı; şehirlerin çevresel, sosyal ve ekonomik baskılarla başa çıkma kapasitesini desteklemek amacıyla şehir planlamasında giderek daha merkezi bir rol oynamaktadır. Araştırma, şehirlerin tanımı ve özelliklerinin ortaya konmasıyla başlamaktadır. Ardından dayanıklı şehir kavramı tanımlanarak, dayanıklı şehirlerde hangi niteliklerin şehirsel mekânların dışsal şoklara karşı dirençli olmasını ve olumsuz durumlarda işlevselliğini sürdürebilmesini sağladığı incelenmektedir. İkinci bölümde, parklar, bahçeler, kentsel ormanlar ve çevresindeki orman kuşakları gibi kentsel yeşil alanların tipolojisi üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde ise, yeşil alanların dünya genelinde dayanıklı şehirlerin arazi kullanımıyla entegrasyonu analiz edilmektedir. Çeşitli arazi kullanımı türlerinin kentsel dayanıklılığa katkıları araştırılmakta ve dayanıklılık ile yeşil altyapılarıyla öne çıkan şehirler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'deki şehirler bağlamında kentsel yeşil alan planlama ve uygulamaları, dayanıklı şehir kriterleri çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu bölümde, Türkiye'nin kentsel alanlarına ilişkin temel fırsatlar ve karşılaşılan zorluklar özetlenmektedir. Tez, şu temel soruya yanıt aramaktadır: Dayanıklı şehirlerin gelişimini desteklemek üzere ideal yeşil alan büyüklüğü ne olmalıdır? Son olarak, politika yapıcılar, şehir plancıları ve yerel yönetimler için yeşil alan düzenlemeleri aracılığıyla kentsel dayanıklılığın nasıl artırılabileceğine dair öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the importance of urban green spaces in urban development and sustainability within the context of resilient cities. With increasing urbanization globally, the concept of resilience is playing an increasingly central role in urban planning to support cities' capacity to cope with environmental, social, and economic pressures. The research begins with a definition and description of cities. The concept of a resilient city is then defined, examining the qualities that enable urban spaces to be resilient to external shocks and maintain their functionality in adverse conditions. The second section focuses on the typology of urban green spaces, such as parks, gardens, urban forests, and surrounding forest belts. The third section analyzes the integration of green spaces with the land use of resilient cities worldwide. The contributions of various land use types to urban resilience are explored, and cities that stand out with their resilience and green infrastructure are comparatively evaluated. The fourth section examines urban green space planning and implementation in the context of Turkish cities within the framework of resilient city criteria. This section summarizes the key opportunities and challenges faced in Türkiye's urban areas. The thesis seeks to answer the fundamental question: What should be the ideal size of green space to support the development of resilient cities? Finally, recommendations are presented for policy makers, urban planners, and local governments on how to increase urban resilience through green space regulations.