Sınıf öğretmenlerinin afet bilinci ve mevcut uygulamalara yönelik görüşleri
Primary schools teachers' views on disaster awareness and current practices
  1. Tez No: 968227
  2. Yazar: NAZLI ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ESEN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Afet yaşandığı an ve sonrasını da kapsayan can ve mal kaybına neden olan ve etkisi uzun zaman devam eden olaylar bütünüdür. Bu araştırmada, afet eğitimi kapsamında ilkokul düzeyinde verilen eğitim, okul ve sınıf içerisinde yapılan çalışmalar sınıf öğretmenlerinin görüşlerine başvurularak incelenmiştir. Çalışma, 2023-2024 yılları arası İstanbul'da görev yapmakta olan 15 gönüllü sınıf öğretmeni ile yürütülmüştür. Katılımcıların görüşlerini almak için“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Verilerin analizi MAXQDA Analytics Pro Programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda bulgulara ait kodlar ve kategoriler 5 temaya ayrılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin; Öğretim Programı, Tatbikat, Öğretmen Yeterliliği ve Hazırlığı, Okul Ortamı ve Fiziksel Koşullar ve Çocukların Afet Bilinci olarak beş temadan oluştuğu görülmektedir. Öğretim Programı temasına ait kategoriler incelendiğinde depremin öğretim programı konuları kapsamında öncelik olduğu ve diğer afet türlerine yönelik içeriklerin bilgi düzeyinde kaldığı, Tatbikat temasına ait kategoriler incelendiğinde tatbikatların senaryo, tür ve sıklığı bakımından sınırlı kaldığı, Öğretmen Yeterliliği ve Hazırlık teması incelendiğinde genel bir sınırlılık ön plana çıktığı, Okul ortamı ve Fiziksel Koşullar temasına ait kategoriler incelendiğinde okulların fiziki şartlarının güvenli alan oluşturmada yeterli olmadığı, Çocukların Afet Bilinci temasında ait kategoriler incelendiğinde afet eğitiminin öğrencilerde farklı duygusal yansımalar oluşturduğu elde edilen bulgular arasındadır. Bu bulgular meydana gelebilecek bir afete yeterince hazırlıklı olmadığımız ve sınırlı düzeyde önlem aldığımıza işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
A disaster is a set of events that cause loss of life and property, both immediately and in the aftermath, and whose effects last for a long time. This study examines disaster education provided at the primary schools level and activities conducted in schools and classrooms, based on the opinions of primary schools teachers'.The study was conducted with 15 volunteer primary schools teachers' working in public schools in Istanbul in 2023-2024 academic year. A“Teacher Interview Form”was used to obtain the participants' opinions. Phenomenology, a qualitative research design, was employed in the study. Data analysis was conducted using the MAXQDA Analytics Pro program. Data analysis yielded five themes based on the codes and categories of the findings. The primary schools teachers' views were found to consist of five themes: Curriculum, Practice, Teacher Competence and Preparation, School Environment and Physical Conditions, and Children's Disaster Awareness. An examination of the curriculum theme reveals that earthquakes are a priority in the curriculum, while content related to other types of disasters remains at the informational level. An examination of the Drill theme reveals that drills are limited in terms of scenarios, type, and frequency. An examination of the Teacher Competence and Preparation theme reveals a general limitation. An examination of the School Environment and Physical Conditions theme reveals that the physical conditions of schools are inadequate to create safe spaces. An examination of the Children's Disaster Awareness theme reveals that disaster education evokes different emotional responses in students.