Chlorella vulgaris biyokütlesi ile lityum (I) giderimi
Lithium (I) Removal by Chlorella vulgaris Biomass
  1. Tez No: 968230
  2. Yazar: ELZA IBRAHIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, Chlorella vulgaris mikroalg türü kullanılarak lityum (I) iyonlarının sulu çözeltilerden biyosorpsiyon yoluyla giderimi araştırılmıştır. Deneylerde 1 g/L sabit biyosorbent dozunda, pH (2, 4, 6, 8, 10), başlangıç lityum konsantrasyonu (0.57 mg/L, 0.95 mg/L, 1.68 mg/L, 2.23 mg/L, 2.75 mg/L) ve temas süresi (0, 5, 15, 30, 45 ve 60 dakika) olmak üzere üç temel parametrenin etkisi değerlendirilmiştir. pH parametresi incelendiğinde, adsorpsiyon veriminin alkali koşullarda arttığı ve en yüksek giderimin %12.72 ile pH 10'da gerçekleştiği belirlenmiştir. Başlangıç konsantrasyonu açısından, en yüksek giderim verimi %22.8 ile 0.57 mg/L'de; en yüksek adsorpsiyon kapasitesi ise 0.35 mg/g ile 2.75 mg/L'de elde edilmiştir. Zaman parametresi yönünden değerlendirildiğinde, lityum gideriminin ilk 30 dakikada hızlı şekilde gerçekleştiği ve ardından sistemin dengeye ulaştığı gözlenmiştir. İzoterm analizleri sonucunda, deneysel verilerin Langmuir ve Freundlich modelleriyle yüksek uyum gösterdiği belirlenmiştir. Kullanılan mermer atığı, özellikle düşük derişimlerde biyosorpsiyon verimini artırıcı katkı sağlamıştır. Sonuçlar, C. vulgaris'in lityum içeren atık suların arıtımında etkili bir biyosorbent olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the biosorption-based removal of lithium (I) ions from aqueous solutions was investigated using the microalgal species Chlorella vulgaris. The effects of three key operational parameters—pH (2, 4, 6, 8, 10), initial lithium concentration (0.57 mg/L, 0.95 mg/L, 1.68 mg/L, 2.23 mg/L, 2.75 mg/L), and contact time (0, 5, 15, 30, 45, and 60 minutes)—were evaluated under a fixed biosorbent dose of 1 g/L. The results indicated that adsorption efficiency increased under alkaline conditions, with the highest removal observed at pH 10, reaching 12.72%. In terms of initial concentration, the highest removal efficiency (22.8%) was achieved at 0.57 mg/L, while the maximum adsorption capacity (0.35 mg/g) was recorded at 2.75 mg/L. Regarding the time parameter, it was observed that lithium removal occurred rapidly within the first 30 minutes, after which the system reached equilibrium. Isotherm analyses revealed a high correlation between the experimental data and both the Langmuir and Freundlich isotherm models. The Langmuir model supported the assumption of monolayer adsorption on homogeneous surfaces. Additionally, the use of marble waste as a co-sorbent material provided a supportive effect on the biosorption process, especially under low lithium concentrations. Overall, the findings demonstrate that C. vulgaris biomass is an effective and environmentally friendly biosorbent for the treatment of lithium-contaminated wastewater.