Beyond accuracy: Examining strategy use across different task formats and types in early patterning abstraction
Doğruluğun ötesinde: Erken dönem örüntü soyutlama görevlerinde farklı görev modelleri ve formatlarında strateji kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 968331
  2. Yazar: BETÜL FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma 4-6 yaş arası çocukların farklı görev formatları ve türleri arasında tekrarlayan örüntü soyutlama görevlerinde kullandıkları stratejileri araştırmayı amaçlamaktadır. Yakınsak paralel karma yöntem tasarımı kullanılmış, 2025 bahar döneminde Muğla/Türkiye'deki iki devlet anaokulunda 56 katılımcıdan nitel ve nicel veriler paralel olarak toplanmıştır. Veri toplama araçları, Tekrarlayan Örüntü Soyutlama Görevi (RPAT) ve Corsi dokunma görevleridir. RPAT, dikey, yatay ve gizleme olmak üzere üç farklı modelde ve çoktan seçmeli ve sürükle ve bırak olmak üzere iki farklı formatla geliştirilmiştir ve bilgisayar aracılığıyla uygulanmıştır. Nitel analiz için hibrit tematik analiz kullanılırken, nicel kısım için çoklu doğrusal regresyon ve karışık etkili lojistik regresyon uygulanmıştır. Sonuçlar, Lüken ve Sauzet (2021) ile benzer beş strateji kategorisi olduğunu, ancak stratejilerin göstergelerinde farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bulgular, çocukların RPAT strateji puanlarının ve RPAT puanlarının kuadratik olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. RPAT strateji puanları, yaş ve Corsi ileri değişkenleri RPAT puanlarındaki varyansın %76'sını açıklamaktadır. Çocukların ilişkisel strateji kullanımı farklı modeller ve formatlarda farklılık göstermemiştir, ancak sıra farkındalığı ve karşılaştırma stratejilerinin kullanımı yatay modelde önemli ölçüde daha yaygındır. Bu bulgular, uzamsal hizalamanın çocukların strateji kullanımında önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu nedenle, eğitimciler ve araştırmacıların erken tekrarlayan örüntü soyutlama görevlerini tasarlarken uzamsal özellikleri dikkate almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate 4-to 6-year-old children's strategies in repeating pattern abstraction across different task formats and types. A convergent parallel mixed-methods design was used, so qualitative and quantitative data were collected in parallel from 56 participants in two public preschools in Mugla/Turkiye during the Spring 2025 semester. Data collection instruments were the Repeating Patterning Abstraction Task (RPAT) and the Corsi Block Tapping task. RPAT was developed in three different model patterns: vertical, horizontal, and hiding, as well as two different formats: multiple choice and drag and drop. Hybrid thematic analysis was used for qualitative analysis, while multiple linear regression and mixed-effect logistic regression were performed for the quantitative part. Results showed that there are five strategy categories similar to the Lüken and Sauzet's (2021) findings, but the indicators of the strategies had differences. Findings revealed that children's RPAT strategy scores were quadratically related to RPAT scores. Also, RPAT strategy scores, age, and Corsi Forward explained 76% of the variance in RPAT scores. Children's use of relational strategies did not vary across different models and formats; however, sequence awareness and comparison strategies were significantly more prevalent in the horizontal model. These findings suggest that the spatial alignment plays an important role in children's strategy use. Thus, educators and researchers should consider spatial features when designing the early repeating pattern abstraction tasks.