Acil kurulması gerekli prefabrik konut alanında sağlıklı su temini, dağıtımı uygulaması ve geliştirilmesi
Healthy water supply and distribution application for a rapidly erected prefabric housing site
- Tez No: 96837
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ DOĞAN EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ACİL KURULMASI GEREKLİ BİR PREFABRİK KONUT ALANINDA SAĞLIKLI SU TEMİN VE DAĞITIM UYGULAMASI VE GELİŞTİRİLMESİ Lale YILDIZ Anahtar Kelimeler :Su, dağıtım, şebeke Özet rlzmit - Adapazarı kuşağı aktif fay hatları üzerinde deprem tehlikesi ile karşı karşıya olan bir bölgedir.Bu bölgelerde her an deprem olabilmekte ve acil geçici yerleşim yerleri kurulması gerekmektedir. 17 Ağustos depreminden sonra, bu acil yerleşim yerlerinin kurulmasında su dağıtımının projelendirilmesinin hızla gerçekleştirilmesi gerektiği görülmüştür. Bu çalışma, böyle bir örnek dağıtım şebekesinin hazırlanması amacı ile yapılmıştır. Bunun için Sakarya'nın Karasu ilçesine bağlı Kurudere Beldesi örnek olarak seçilmiştir. Bu seçimde bölgenin topoğrafik olarak değişkenliği ve arazi bilgilerinin elde olması rol oynamıştır. Bu proje önce su depolama tesisini ele almış sonra dağıtım şebekesinin dal sistemi (veya ölü nokta sistemi) ile hesaplanması gerçekleştirilmiştir. Yapılan hesaplar örnek olarak alındığında benzer prefabrik yerleşimlerde su dağıtım şebekesi, kısa zamanda bilimsel olarak gerçekleştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
HEALTHY WATER SUPPLY AND DISTRIBUTION APPLICATION FOR A RAPDDLY ERECTED PREFABRIC HOUSING SITE Lale YILDIZ Keywords : Water, Distribution, Network Abstract : Izmit - Adapazarı region is situated at the active fault line belt which is prone to provoque earthquakes at any moment. In this auspice, it will be always a necessity of building transient welcoming sites after an earthquake demolition. After the earthquake at 17 th August, it is observed that the project of the domestic water distribution should be realised at once, in order to erect this sites as quick as possible, for the disposal of the local people, in need of a long range transient shelter. This work is carried to accomplish a model domestic water distribution project for these sites.Kurudere region in Karasu/Sakarya is selected for the application region of this virtual project. This choice is mainly due, to the topographic diversity of the Land and the availability of relevant data prerequisite for the project. In the project, distribution network were calculated from the main supply level. These calculations are based on branch ( or dead points ) method. Would these calculations are based were taken as a basis, similar projects of these sites will be readily achieved. u