Kolorektal cerrahide uygulanan TENS'in bağırsak fonksiyonlarına, ağrıya ve analjezi tüketim miktarına etkisi
The effect of TENS applied in colorectal surgery on bowel function, pain, and analgesic consumption
- Tez No: 968384
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma kolorektal cerrahide uygulanan TENS'in bağırsak fonksiyonlarına, ağrıya ve analjezi tüketim miktarına etkisini değerlendirmek amacıyla yürütüldü. Bu çalışma randomize kontrollü olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde Ocak 2024-Mart 2025 tarihleri arasında, TENS ve kontrol grubu olarak 2 grup şeklinde yürütüldü. Veri toplama formları olarak Hasta ve Cerrahi Bilgi Formu (HBİF), Sayısal Ağrı Ölçeği (SAÖ) ve Bağırsak Fonksiyonlarına İlişkin Bilgi Formu (BFİBF) kullanılarak 78 kolorektal cerrahi hastası çalışmaya dâhil edildi. Hastalar, ameliyat sonrası 10., 12., 22., 24., 34., 36., 46. ve 48. saatlerde takip edilerek SAÖ ile ağrı değerlendirilmesi yapıldı. TENS grubuna, insizyon çevresinin 2-3 cm uzaklığına yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla 30 dakika boyunca TENS uygulandı ve işlemden 1 saat sonra ağrı değerlendirmesi tekrar yapıldı. Ağrı değerlendirmesi yapılan her aşamada ve sonrasında bağırsak fonksiyonları da takip edildi. Kontrol grubuna ise TENS grubu ile eş değer zamanlarda bağırsak fonksiyonları ve ağrı değerlendirildi. Her iki grubun da 48 boyunca analjezi tüketim miktarları izlendi. Çalışma, protokol numarası“NCT06480318”ile Klinik Çalışmalar veritabanına kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of TENS applied in colorectal surgery on bowel function, pain, and analgesic consumption. This study was conducted as a randomized controlled trial at the General Surgery Department of Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital between January 2024 and March 2025, with two groups: TENS and control. Data collection forms, including the Patient and Surgical Information Form (PSIF), Numerical Pain Scale (NPS), and Bowel Function Information Form (BFIF), were used to include 78 colorectal surgery patients in the study. The TENS group received TENS for 30 minutes via electrodes placed 2-3 cm away from the incision site, and pain assessment was repeated 1 hour after the procedure. Bowel functions were also monitored at each stage of pain assessment and afterwards. In the control group, bowel function and pain were assessed at the same time points as in the TENS group. Analgesic consumption was monitored in both groups for 48 hours. The study was registered in the Clinical Trials database under protocol number“NCT06480318”.