Yaşlı bireylerde kendini ihmal, öz şefkat ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between self-neglect, self-compassion, and psychological well-being in older adults
- Tez No: 968383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yaşlı bireylerin kendini ihmal, öz şefkat ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırma Erzurum ilinde bulunan Saltuklu Aile Sağlığı Merkezi' ne başvuran 65 yaş ve üzerindeki 275 kişiyle yürütülmüştür. Bu araştırma Temmuz 2024-Haziran 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma yapılırken Kişisel Bilgi Formu, Yaşlılarda Kendini İhmal Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu ve Yaşlılarda Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 29 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri için betimleyici istatistikler; değişkenler arası ilişkiler için Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin Yaşlılarda Kendini İhmal Ölçeği puan ortalaması 108,33±34,99, Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu puan ortalaması 33,56±10,31 ve Yaşlılarda Psikolojik İyi Oluş Ölçeği puan ortalaması 49,45±13,68 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between levels of self-neglect, self-compassion, and psychological well-being in older adults. Methods: This study was conducted using a descriptive and correlational research design. The sample consisted of 275 individuals aged 65 and over who applied to the Saltuklu Family Health Center in Erzurum. The data were collected between July 2024 and June 2025. The data collection tools included the Personal Information Form, the Elder Self-Neglect Scale, the Self-Compassion Scale–Short Form, and the Psychological Well-Being Scale for Older Adults. Data were analyzed using the SPSS version 29 software package. Descriptive statistics were used to evaluate participants' demographic characteristics, and Pearson correlation and multiple linear regression analyses were conducted to examine the relationships among the variables. Results: The mean score of the Elder Self-Neglect Scale was 108,33±34,99, the Self-Compassion Scale–Short Form was 33,56±10,31, and the Psychological Well-Being Scale for Older Adults was 49,45±13,68.