Comparing the relative effects of Sustained Silent Reading (SSR)and Traditional Reading (TR) on EFL learners' readingcomprehension, vocabulary knowledge, motivation, and attitudes toward reading
Sürekli Sessiz Okuma (SSO) ve Geleneksel Okuma (GO) yöntemlerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlama, kelime bilgisi, okumaya yönelik motivasyon ve tutumları üzerindeki nispi etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 968392
  2. Yazar: AYDIN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Okuma, temel bir akademik beceridir ve okuma alanında yaşanan güçlükler, öğrencilerin genel eğitim başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. İkinci dil edinimi bağlamında, okuma yeterliliği, genel dil becerisinin önemli bir bileşenidir. Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk lise öğrencileri için 10 haftalık bir Sürekli Sessiz Okuma (SSR) programının, geleneksel okuma (GO) yöntemine kıyasla etkililiğini incelemektedir. Yarı deneysel ve karma yöntemli bir desen kullanılarak yürütülen araştırma, SSR'nin öğrencilerin okuduğunu anlama, kelime bilgisi gelişimi ile İngilizce okumaya yönelik motivasyon ve tutumları üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Nicel araştırma sürecine 33'ü deney grubunda (SSR), 35'i kontrol grubunda (GO) olmak üzere toplam 68 öğrenci katılmıştır. Nicel veriler; okuduğunu anlama testi, kelime testi ve motivasyon ve tutum ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise 10 öğrenciyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Bulgular, SSR'nin okuduğunu anlama ve kelime bilgisini geliştirdiğini, en güçlü etkisinin ise öğrencilerin motivasyonu ve okumaya yönelik tutumlarında görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, SSR gibi bağımsız okuma uygulamalarının yabancı dil derslerine entegre edilmesinin önemini desteklemektedir. Öğrencilere anlamlı ve kendi seçtikleri okuma materyalleriyle daha fazla okuma olanağı sağlayan SSR, bilişsel ve duyuşsal gelişimi teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Reading is a fundamental academic skill, and difficulties in reading can negatively impact learners' overall educational success. In the context of second language acquisition, reading proficiency is a key component of overall language competence. This study explored the effectiveness of a 10-week Sustained Silent Reading (SSR) program in comparison to traditional reading (TR) instruction for Turkish high school students learning English as a Foreign Language (EFL). Using a quasi-experimental mixed-methods design, the research investigated the impact of SSR on students' reading comprehension, vocabulary development, and motivation and attitudes toward reading in English. A total of 68 students participated in the quantitative phase of the study, with 33 students in the experimental group (SSR) and 35 in the control group (TR). Quantitative data were collected through reading comprehension tests, vocabulary tests, and a motivation and attitude scale, while qualitative data were obtained from interviews with 10 students. The findings showed that SSR improved reading comprehension and vocabulary, with the strongest effects on students' motivation and attitudes toward reading. These results support the integration of independent reading practices such as SSR into regular EFL instruction. By providing learners with increased exposure to meaningful and self-selected reading materials, SSR fosters both cognitive and affective gains.