The use of artificial intelligence in l2 reading test development: A study of language instructors' perceptions and experiences in an English preparatory school
İkinci dilde okuma testi geliştirmede yapay zeka kullanımı: Bir İngilizce hazırlık okulundaki öğretim elemanlarının algıları ve deneyimleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 968391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL SARICAOĞLU AYGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu keşif amaçlı durum çalışması, İngilizce öğretim elemanlarının ChatGPT-4 kullanarak ikinci dilde (L2) okuma testi geliştirme konusundaki deneyimlerini ve algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Türkiye'de bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda görev yapan ve ölçme-değerlendirme alanında deneyime sahip dört dil öğretim elemanı çalışmaya katılmıştır. Katılımcılardan, ChatGPT-4 kullanarak biri başlangıç düzeyinde, diğeri ise orta düzeyde olmak üzere iki okuma görevini ve her biri beş çoktan seçmeli sorudan oluşan bir İngilizce okuma testi hazırlamaları istenmiştir. Veriler, öğretim elemanlarının test geliştirme sürecine ilişkin ekran kayıtları, sesli düşünme protokolleri ve ChatGPT ile gerçekleştirilen yazışma dökümleri aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, katılımcı sayısının az olmasına rağmen, öğretim elemanlarının ChatGPT-4 ile ikinci dilde okuma testi geliştirme sürecine katılım biçimlerinde belirli farklılıklar olduğunu göstermiştir. Tüm öğretim elemanlarının istemlerinin büyük bir bölümü, metin kalitesinden ziyade soru kalitesi ve çeldirici kalitesine odaklanmış; bu bağlamda, başlangıç düzeyindeki görevden daha fazla olarak, orta düzey okuma görevinde soru ve çeldirici ile ilgili sorunları düzeltmeye çalışmışlardır. Öğretim elemanlarının, ChatGPT çıktısını çeşitli açılardan titizlikle kontrol etme biçimleri, yapay zekâ tarafından üretilen test materyallerinin gerekli standartları karşılamasını sağlamak için insan inisiyatifinin ve uzmanlığının kritik bir rol oynadığını açıkça ortaya koymuştur. ChatGPT tarafından üretilen okuma metinleri hakkındaki algıları, birkaç metin uzunluğu sorunu dışında genel olarak olumlu olmakla birlikte, ChatGPT-4 ile test geliştirme süreci sırasında yaptıkları yorumlar, çeşitli açılara ilişkin olumsuz algılar ortaya koymuştur. Öğretim elemanları, orta düzey okuma görevi geliştirme deneyimlerini, başlangıç düzeyindeki okuma görevi geliştirme deneyimlerine kıyasla daha olumsuz değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This exploratory case study aimed to investigate English language instructors' experiences and perceptions of using ChatGPT-4 for L2 reading test development. To this end, four language instructors working in an English preparatory school of a state university in Türkiye, with testing experience, participated in the study. They were asked to use ChatGPT-4 to prepare an L2 reading test, including two reading tasks with five multiple-choice questions: one at the elementary level and the other at the intermediate level. Data were collected through screen recording of instructors' test development process, think-aloud protocols, and ChatGPT conversation transcripts. Data were analyzed using a content analysis approach. The findings demonstrated some variation among the instructors in how they engaged with ChatGPT-4 for L2 reading test development, despite the small number of participants. A large proportion of all instructors' prompts dealt with item quality and distractor quality, rather than text quality, where they tried to fix more item and distractor issues in the intermediate-level reading task than in the elementary-level task. The way the instructors carefully checked the ChatGPT output for several aspects made it obvious that human agency and expertise have a crucial role in ensuring that the AI-generated test materials meet the required standards. While their perceptions were mostly positive about the reading texts that ChatGPT generated, except for a few length issues, their comments during test development with ChatGPT-4 revealed negative perceptions regarding several aspects. The instructors perceived their intermediate- level reading task development experience more negatively than their elementary-level reading task development experience.