Bor bileşikleri ilavesinin geleneksel cam iyonomer simanların mekanik ve antimikrobiyal özelliklerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of boron compounds addition on the mechanical and antimicrobial properties of conventional glass ionomer cements
- Tez No: 968393
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BEGÜM EFES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, hegzagonal bor nitrür (h-BN) ile modifiye edilmiş cam iyonomer simanların mekanik ve fiziksel özelliklerini, flor salınım kapasitesini ve antibakteriyel etkisini değerlendirmektir. Konvansiyonel cam iyonomer simanın (GCİS) mekanik ve biyolojik özelliklerini geliştirmek amacıyla farklı oranlarda (%0.5, %1, %1.5 ve %2) hegzagonal bor nitrür (h-BN) katkılı modifiye materyaller hazırlanmış ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Örneklem büyüklüğü güç analizi ile belirlenmiş, her grup için 8 örnek olacak şekilde toplam beş grup oluşturulmuş ve yedi farklı test için bağımsız örnek setleri hazırlanmıştır. SEM analizi için her gruptan 1'er adet örnek hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler üzerinde mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü, mikrogerilim dayanımı, flor salınımı ve antibakteriyel etkinlik testleri uygulanmış, çıkan sonuçların istatistiksel analizi yapılmıştır. Antibakteriyel etkinlik, Streptococcus mutans, Lacticaseibacillus rhamnosus ve Candida albicans suşlarıyla disk difüzyon yöntemi kullanılarak araştırılmıştır Bulgulara göre, h-BN katkısı mikrosertlik değerlerini artırmış; en yüksek değer %2 h-BN içeren Grup D'de (49.00 ± 7.01 HV) elde edilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü açısından en düşük değer kontrol grubunda (0.92 ± 0.15 µm), en yüksek değer ise yine Grup D'de (1.45 ± 0.18 µm) bulunmuştur. Mikrogerilim testinde D grubunun dayanımı (10.91 ± 4.41 MPa), kontrol (5.19 ± 1.75 MPa) ve Grup A'ya göre anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Flor salınımı tüm gruplarda 1. gün en yüksek seviyeye ulaşmış, ilerleyen günlerde azalarak 4.–7. günler arasında plato çizmiştir. En yüksek flor salınımı %1 h-BN katkılı Grup B'de bulunmuştur. Antibakteriyel testlerde ise hiçbir grupta inhibisyon zonu gözlenmemiştir Sonuç olarak, cam iyonomer yapısına katılan h-BN, cam iyonomerin flor salınımını ve antibakteriyel etkisini yeterli düzeyde arttırmamakla birlikte mekanik performansını olumlu yönde etkilemiştir. Bu nedenle bu malzemenin etkinliğini ortaya koyacak ve uygun şartlarının oluşmasını sağlayacak çalışmalar klinik için uygun bor katkılı yeni bir materyal gelişmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the mechanical and physical properties, fluoride release capacity, and antibacterial activity of glass ionomer cements (GICs) modified with hexagonal boron nitride (h-BN). To enhance the mechanical and biological performance of conventional GICs, modified materials containing different concentrations of h-BN (0.5%, 1%, 1.5%, and 2%) were prepared and compared with a control group. Sample size was determined through power analysis, resulting in a total of five groups with eight specimens per group, and independent sets of samples were prepared for seven different tests. Additionally, one specimen from each group was used for SEM analysis. Tests conducted included microhardness, surface roughness, microtensile strength, fluoride release, and antibacterial activity. Antibacterial efficacy was investigated using the disc diffusion method against Streptococcus mutans, Lacticaseibacillus rhamnosus, and Candida albicans. The results showed that the addition of h-BN significantly improved microhardness values, with the highest value recorded in Group D (2% h-BN, 49.00 ± 7.01 HV). For surface roughness, the lowest value was observed in the control group (0.92 ± 0.15 µm), while the highest was again in Group D (1.45 ± 0.18 µm). In the microtensile test, Group D demonstrated significantly higher bond strength (10.91 ± 4.41 MPa) compared to the control (5.19 ± 1.75 MPa) and Group A. Fluoride release peaked in all groups on day 1, decreased over time, and plateaued between days 4 and 7. The highest fluoride release was found in Group B (1% h-BN). No inhibition zones were observed in any group during antibacterial testing. "In conclusion, although the incorporation of h-BN into the glass ionomer structure did not sufficiently enhance fluoride release and antibacterial activity, it positively influenced the mechanical performance of the material. Therefore, further studies that can demonstrate its effectiveness and establish optimal conditions may contribute to the development of a novel boron-reinforced material suitable for clinical use.