Escaping the chaos: An analysis of Joe Hill's The Fireman and Naomi Alderman's The Power from a cult mentality perspective
Kaostan kaçış: Joe Hill'in İtfaiyeci ve Naomi Alderman'ın Güç eserlerinin tarikat zihniyeti bağlamında incelenmesi
- Tez No: 968399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SEZGİ SARAÇ DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Naomi Alderman'ın The Power (2017) ve Joe Hill'in The Fireman (2016) eserlerini karşılaştırmalı analiz ederek tarikat zihniyetinin toplumdaki güç dinamiklerini nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Michel Foucault'nun iktidar kavramından yola çıkan tez, disipliner ve baskıcı güçlerin tarikat oluşumu, kolektif birlik ve toplumsal etki üzerindeki tesirini irdelemektedir. Bu tartışma, tezin bir tarikatın işleyiş kapasitesini ve toplumu etkileme gücünü belirlemede disipliner ve baskıcı gücün rolünü ele almasını sağlamaktadır. Bunu yaparken, tez alternatif toplumların hedeflerine ulaşmalarının disiplin, baskı ve denetim mekanizmalarının etkili bir şekilde uygulanmasına bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, The Power eserindeki Allie'nin tarikatı, The Fireman romanındaki Carol'ın liderinin ellerinde çöken tarikatının aksine, grup bütünlüğü ve toplumsal etki açısından başarılı bir örneği temsil etmektedir. Bu kurgusal tarikatlar aracılığıyla tez, etkili bir karşı güç oluşumunun kolektif bir inanç sistemi aşılamak için baskıcı ve disipliner güçlerin birleşimine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bu yaklaşım, salt sadakatin ötesine geçerek alternatif güç yapılarının gelişebileceği ve potansiyel olarak egemen yapılara meydan okuyabileceği alanlar yaratır. Bu bakımdan, Allie'nin dengeli yaklaşımı, düşmanca bir dünyayla baş etmede başarısız olan Carol'ın baskıcı tutumuna kıyasla daha etkili bir model sunmaktadır. Bunun sonucunda, Allie'nin iktidarı ele geçirmedeki başarısı, marjinalleştirilmiş takipçilerini din yoluyla güçlendirerek alışılagelmiş toplumsal düzene güçlü bir şekilde meydan okuyan bir karşı anlatıyı sunarken, Carol'ın dış güçlere karşı başarısız direnişi, yapılandırılmamış bir gücün hükümetin sistematik gücüne rakip olmada yetersiz kaldığını gözler önüne serer. Buradan hareketle tez, karşı güçlerin hayatta kalabilmesi ve toplumsal dinamikleri yeniden inşa edebilmesi için baskı ve disiplin arasında bir denge kurulması gerektiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how cult mentality shapes power dynamics in society through a comparative analysis of Naomi Alderman's The Power (2017) and Joe Hill's The Fireman (2016). Drawing on Michel Foucault's concept of power, it investigates the influence of disciplinary and repressive powers on cult formation, collective unity, and social effects. This discussion allows the thesis to address the role of disciplinary and repressive powers in determining a cult's capacity to operate and affect the public. In doing so, the thesis reveals that the achievement of alternative societies' goals relies on the effective execution of discipline, repression, and control mechanisms. In this sense, Allie's cult in The Power represents a successful example of group cohesion and societal influence, in contrast to Carol's cult in The Fireman, which crumbles at the hands of its own leader. These fictional cults help the thesis illustrate that establishing a profound counterpower necessitates a combination of repressive and disciplinary powers to instil a collective belief system. This approach extends beyond mere loyalty and fosters environments where alternative power structures can thrive and potentially challenge dominant ones. In this respect, Allie's balanced approach outweighs Carol's oppressive disposition, considering the latter's ineffectiveness in coping with a hostile world. Therefore, while Allie's success in rising to power illustrates a counter-narrative that strongly challenges the established order by empowering the marginalised through religion, Carol's unsuccessful resistance to external forces highlights how an unstructured power falls short in rivalling the government's systematic power. Accordingly, the thesis concludes that a balance has to be maintained between repression and discipline if counterpowers are to survive and reconstruct social dynamics.