Romatoid artrit hastalarında interstisyel akciğer hastalığı gelişimi ve interlökin-9 ve interlökin-22 ilişkisi
Development of interstitial lung disease in rheumatoid arthritis patients and the connection between interleukin-9 and interleukin-22
- Tez No: 968400
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EMMUNGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Romatoid artrit, eklemlerde kronik inflamasyon ve bunun sonucunda eklem deformitesiyle seyreden otoimmün bir hastalıktır. Romatoid artritin majör klinik prezentasyonu eklem inflamasyonu olmasına rağmen önemli morbidite ve mortalite nedeni akciğer tutulumudur. Son çalışmalarda interlökin-9 ve interlökin-22 seviyesi, romatoid artritli hastaların serum ve sinoviyal sıvılarında yüksek saptanmış ve inflamasyon gelişimiyle ilişkili bulunmuştur. İnterstisyel akciğer hastalığı olan romatoid artritli hastalarda interlökin-9 ve interlökin-22 düzeyi çalışılmamıştır. Çalışmamızın amacı interlökin-9 ve interlökin-22 seviyelerinin romatoid artritli hastalarda interstisyel akciğer hastalığı gelişiminde rolü olup olmadığı araştırmaktır. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Romatoloji Polikliniğine başvurmuş, 2010 American College of Rheumatology/ European League Against Rheumatism sınıflandırma kriterlerine göre romatoid artrit tanısı alan hastalar ve sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Romatoid artrit hastaları interstisyel akciğer hastalığı olan ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Hasta ve kontrol grubundan rutin kan alma işlemleri sırasında jelli serum ayırma tüpüne fazladan 2 cc kan alınarak santrifüj edilmiş, örnekler -80°C'de saklanmıştır. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, akciğer görüntüleme ve fonksiyon özellikleri, hastalık aktiviteleri ve almış oldukları tedaviler kaydedildi. Hastaların ve sağlıklı gönüllülerin serumlarında enzim bağlantılı immünosorbent testi ile interlökin-9 ve interlökin-22 düzeyleri ölçüldü. Elde edilen sonuçlar romatoid artrit gruplarının klinik ve akciğer özellikleri arasında ilişki olup olmadığı incelendi ve sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırıldı. Çalışmaya 24 romatoid artrit, 26 interstisyel akciğer hastalığı olan romatoid artrit ve 26 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 76 kişi dahil edildi. Romatoid artrit grupları arasında yaş ortalaması benzerken sağlıklı gönüllüler daha gençti. Romatoid artritli hastalarda disease activity score-28 ve akut faz reaktanları arasında fark yoktu. Hasta gruplarında interlökin-9 düzeyi karşılaştırıldığında, romatoid artrit ilişkili interstisyel akciğer hastalığı grubunda interlökin-9 düzeyi kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı. Romatoid artrit ve romatoid artrit ilişkili interstisyel akciğer hastalığı grupları istatiksel anlamlılık olmasa da interlökin-9 düzeyi romatoid artrit ilişkili interstisyel akciğer hastalığı grubunda daha yüksekti. Interlökin-22 düzeyi gruplar arasında farklı saptanmadı. Disease activity score-28 yüksek olan hastalarda interlökin-22 düzeyi daha yüksek saptandı. Romatoid faktör pozitif olan hastalarda interlökin-9 düzeyi daha yüksekti. Romatoid artritli hastalarda interstisyel akciğer hastalığı gelişiminde çeşitli genetik ve çevresel faktörler suçlansa da etiyopatogenezi net bilinmemektedir. Bazı çalışmalar interlökin-9 düzeyinin romatoid artritli hastalarda, hastalık patogenezinde önemli rolü olduğunu göstermiştir. Bizim çalışmamızda da interstisyel akciğer hastalığı olan romatoid artritli hastalarda interlökin-9 düzeyinin yüksek saptanması interstisyel akciğer hastalığı gelişiminde de interlökin-9'un aktif rolü olduğunu düşündürmektedir ve romatoid artritli hastalarda interstisyel akciğer hastalığı gelişimi açısından bir belirteç olabileceğini gösterebilir. Interlökin-22 hem çalışmadaki hasta sayısının az olması hem de düzeyinin hastalık aktivitesinden etkilenmiş olabilmesi nedeni ile istatiksel anlamlılığa ulaşmamış olabilir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is an autoimmune disease characterized by chronic inflammation in the joints, leading to joint deformities. Although the major clinical presentation of rheumatoid arthritis is joint inflammation, lung involvement is a significant cause of morbidity and mortality. Recent studies have shown that interleukin-9 and interleukin-22 levels are elevated in the serum and synovial fluids of patients with rheumatoid arthritis and are associated with the development of inflammation. The levels of interleukin-9 and interleukin-22 have not been studied in rheumatoid arthritis patients with interstitial lung disease. The aim of our study is to investigate whether interleukin-9 and interleukin-22 levels play a role in the development of interstitial lung disease in patients with rheumatoid arthritis. The study included patients diagnosed with rheumatoid arthritis according to the 2010 American College of Rheumatology/ European League Against Rheumatism classification criteria who were referred to the Rheumatology Clinic of Trakya University, as well as healthy volunteers. The rheumatoid arthritis patients were divided into two groups: those with interstitial lung disease and those without. During routine blood collection, an additional 2 cc of blood was taken from both the patient and control groups into gel serum separation tubes, centrifuged, and the samples were stored at -80°C. The demographic and clinical characteristics of the patients, lung imaging and functional characteristics, disease activity, and treatments they received were recorded. Interleukin-9 and interleukin-22 levels were measured in the serum of patients and healthy volunteers using enzyme-linked immunosorbent assay. The obtained results were analyzed to determine whether there was any relationship between the clinical and lung characteristics of the rheumatoid arthritis groups and were compared to those of the healthy volunteers. A total of 76 participants were included in the study, consisting of 24 patients with rheumatoid arthritis, 26 patients with rheumatoid arthritis-related interstitial lung disease, and 26 healthy volunteers. While the average age was similar between the rheumatoid arthritis groups, the healthy volunteers were younger. There was no difference between disease activity score-28 and acute phase reactants in patients with rheumatoid arthritis. When comparing interleukin-9 levels in the patient groups, the rheumatoid arthritis-related interstitial lung disease group had higher interleukin-9 levels compared to the control group. Although there was no statistical significance between the rheumatoid arthritis and rheumatoid arthritis-related interstitial lung disease groups, interleukin-9 levels were higher in the rheumatoid arthritis related interstitial lung disease group. There was no difference in interleukin-22 levels between the groups. Interleukin-22 levels were higher in patients with a high disease activity score-28. Patients who were rheumatoid factor positive had higher interleukin-9 levels. Although various genetic and environmental factors are implicated in the development of interstitial lung disease in patients with rheumatoid arthritis, its etiopathogenesis is not yet fully understood. Some studies have shown that interleukin-9 levels play a significant role in the pathogenesis of rheumatoid arthritis. In our study, the higher interleukin-9 levels observed in patients with rheumatoid arthritis and interstitial lung disease suggest that interleukin-9 may play an active role in the development of interstitial lung disease, and it could potentially serve as a marker for the development of interstitial lung disease in patients with rheumatoid arthritis. The lack of statistical significance for interleukin-22 may be due to the small number of patients in the study and the potential influence of disease activity on its levels.