İlkokul Türkçe dersinde Scratch kodlama programını kullanmanın dijital okuryazarlığa, bilgisayarca düşünmeye ve matematik okuryazarlığına etkisi
The effect of using the Scratch coding program in elementary school Turkish classes on digital literacy, computational thinking and mathematical literacy
  1. Tez No: 968427
  2. Yazar: SEVİNÇ ULUCAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜL ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada ilkokul Türkçe dersinde Scratch kodlama programını kullanmalarının dijital okuryazarlığa, bilgisayarca düşünmeye ve matematik okuryazarlığına etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Niğde ilinin Merkez ilçesinde bulunan bir ilkokulda eğitim-öğretim gören 32 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi ile altı hafta boyunca ve her hafta beş ders saatini kapsayacak şekilde çalışılmıştır. Araştırmada deney grubu öğrencileri ile Türkçe derslerinden haftalık beş ders saatini kapsayacak şekilde Scratch kodlama programı ile uygulamalar yapılmış ve kontrol grubu öğrencilerinde ise öğretim programına uygun şekilde Türkçe dersleri işlenmiştir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Karma araştırma yöntemlerinden de sıralı açıklayıcı karma desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda öntest- sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış olup nitel boyutunda ise olgubilim deseni tercih edilmiştir. Nicel verilerin çözümlenmesinde;“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Dijital Okuryazarlık Ölçeği, İlkokul Öğrencilerine Yönelik Bilgisayarca Düşünme Testi ve İlkokul Matematik Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılmıştır Nitel verilerin çözümlenmesinde ise görüşme formundan toplanan veriler araştırmacı günlüklerinden elde edilen bulgularla desteklenip içerik analizi yapılmıştır. Nicel veri toplama araçları sonucuna göre deney grubu öğrencilerinin dijital okuryazarlık seviyelerinde anlamlı bir farklılık oluşmuş olup Matematik okuryazarlılıklarında ve bilgisayarca düşünmelerinde anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubu öğrencilerinde Türkçe dersine ve Scratch Kodlama programına olan ilgisinin arttığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple Türkçe derslerinde öğrencilere metin yazma, okuduğunu anlama veya hikâye oluşturma gibi etkinlikler Scratch aracılığıyla yaptırılarak öğrencilerin hem yaratıcı yazma hem de algoritmik düşünme becerileri desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the effect of using the Scratch coding program in elementary school Turkish lessons on digital literacy, computational thinking, and mathematical literacy. To this end, a study was conducted with 32 fourth-grade elementary school students attending a primary school in the Central District of Niğde Province, affiliated with the Ministry of National Education, over a period of six weeks, covering five class hours per week. In the study, the experimental group students were taught using the Scratch coding program for five class hours per week during their Turkish lessons, while the control group students were taught Turkish lessons in accordance with the curriculum. A mixed research method was used in the study. A sequential explanatory mixed design was preferred from among the mixed research methods. In the quantitative dimension of the research, a pre-test-post-test control group quasi-experimental design was used, while in the qualitative dimension, a phenomenological design was preferred. In the analysis of quantitative data; the“Digital Literacy Scale for Primary School Students, Computer Thinking Test for Primary School Students, and Primary School Mathematics Literacy Scale”were used. For the analysis of qualitative data, the data collected from the interview form was supported by findings obtained from the researcher's daily logs, and content analysis was performed. According to the quantitative data collection tools, a significant difference was found in the digital literacy levels of the experimental group students, while no significant difference emerged in their mathematical literacy and computational thinking. In the qualitative dimension of the study, it was observed that the experimental group students' interest in Turkish lessons and the Scratch Coding program increased. For this reason, students should be supported in Turkish lessons by having them do activities such as writing texts, reading comprehension or creating stories through Scratch, both creative writing and algorithmic thinking skills of students.