Farklı simülasyon gerçeklik düzeylerinin, temel yaşam desteği eğitimi alan halktan kurtarıcılarda bilgi, beceri, öz yeterlik ve memnuniyet üzerine etkisi
The effect of different simulation fidelity levels on knowledge, skills, self-efficacy, and satisfaction in basic life support training for layperson
  1. Tez No: 968470
  2. Yazar: AYŞENUR YETİK ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TEZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, Public Health, Nursing, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sağlık profesyoneli olmayan halktan kurtarıcılarda, yetişkin Temel Yaşam Desteği (TYD) eğitiminde kullanılan farklı simülasyon gerçeklik düzeylerinin katılımcıların bilgi, beceri ve öz yeterlik ve memnuniyet düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülen tek merkezli paralel grup randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Çalışma, Sağlık Bakanlığı (SB) tarafından Bilkent Yerleşkesi'nde 3-6 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenlenen Katılım Belgeli TYD eğitimine gönüllü olarak katılan bireyler üzerinde yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü minimum 54 kişi olarak hesaplanmıştır. Gönüllülük esasına göre çalışmaya toplam 63 kişi katılmış ve tüm katılımcılar analizlere dahil edilmiştir. Eğitimin teorik bölümü, SB tarafından standardize edilen sunum materyali kullanılarak tüm gruplara yüz yüze anlatılmıştır. Katılımcılara, randomizasyon sonrasında farklı simülasyon gerçeklik düzeylerine göre beceri uygulama eğitimi verilmiştir. Kontrol grubuna, SB tarafından kullanılan klasik eğitim yöntemiyle düşük gerçeklik düzeyine sahip yetişkin yarım boy ilkyardım mankeni eşliğinde eğitim verilmiştir. Birinci deney grubuna, yüksek gerçeklik düzeyine sahip SimMan® 3G (Laerdal Medical) simülatörü kullanılarak etkili göğüs basısı için yardımcı metronom sesi ve tam zamanlı görsel/işitsel geri bildirim desteği sağlanmıştır. İkinci deney grubuna ise, eğitmen desteği olmaksızın 3D MedSim sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla, mankensiz ortamda ve TYD yazılımıyla eğitim verilmiştir. Veri toplama aracı olarak; Tanıtıcı Özellikler Formu, Genel Öz Yeterlik Ölçeği, TYD Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu, TYD Uygulama Becerisi Formu, TYD Öz Yeterlik Anketi ve TYD Eğitimi Memnuniyet Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde; gruplar arası karşılaştırmalar için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), post-hoc analizlerde Tamhane ve LSD testleri, kategorik değişkenlerde ise Pearson Ki-kare ve Fisher-Freeman-Halton testleri kullanılmıştır. Grup içi ölçümlerdeki değişimi incelemek amacıyla Bağımlı gruplar t-testi, Tek Yönlü Tekrarlı Ölçümler ANOVA ve Karışık Ölçümler için iki faktörlü ANOVA uygulanmıştır. Etki büyüklüğünü değerlendirmek üzere Wilks' Lambda testi kullanılmıştır. Çalışmada, grupların TYD bilgi düzeyi, uygulama becerisi, öz yeterlik ile eğitim memnuniyetine ilişkin ön test, son test ve izlem testi puanları; grup içi ve gruplar arası karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda; tüm grupların TYD Bilgi Düzeyi puanları ön test, son test ve izlem testlerinde anlamlı farklılık göstermiş olup, son test puanları izlem testinden ve izlem testi puanları da ön testten anlamlı şekilde yüksektir. Son test ve izlem testlerinde grupların TYD uygulama beceri puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmuş olup; 2. deney grubunun puan ortalamaları kontrol ve 1. deney gruplarından anlamlı derecede yüksektir. Grupların göğüs bası hızı ortalamaları arasında; kontrol grubunun son testte bası hızı 1. deney grubundan; izlem testinde kontrol ve 2. deney gruplarının bası hızı 1. deney grubundan anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Birinci deney grubunun son test bası hızı izlem testinden yüksektir. Doğru aralıkta göğüs bası hızı yapma oranı 1. Deney grubunda en yüksektir. Gruplar arasında izlem testinde göğüs bası derinliği ortalamalarında anlamlı fark bulunmuştur; kontrol ve 1. deney grubu, 2. deney grubundan daha yüksek değer göstermiştir. Göğüs bası derinliği 1. deney grubunda izleme göre son testte anlamlı şekilde yüksek bulunurken, diğer gruplarda izlem testi değerleri düşmüştür. Doğru aralıkta göğüs bası derinliğini 1. deney grubu zamana göre korumada daha etkili olmuştur. Son test ve izlemde grupların TYD öz yeterliği ve memnuniyet puanları arasında anlamlı fark bulunmuş, 2. deney grubu diğer gruplardan anlamlı şekilde yüksek puan almıştır. Sonuç olarak, farklı simülasyon gerçeklik yöntemleriyle TYD eğitiminin beceri, öz yeterlik ve memnuniyet düzeylerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This single-center parallel-group randomized controlled intervention study aimed to evaluate the effects of different simulation fidelity levels used in adult Basic Life Support (BLS) training on the knowledge, skills, self-efficacy, and satisfaction levels of layperson who are not health professionals. The study was conducted with volunteers who participated in the Certificate-Granted BLS training organized by the Ministry of Health (MoH) at the Bilkent Campus between December 3-6, 2023. The minimum sample size was calculated as 54 participants. A total of 63 volunteers participated based on voluntary consent, and all were included in the analyses. The theoretical part of the training was delivered uniformly to all groups using standardized presentation materials provided by the MoH. The practical skills training was conducted at varying simulation fidelity levels for each group. The control group received training using the classical education method employed by the MoH, assisted by a low-fidelity adult half-body first aid manikin. The first intervention group was trained using the high-fidelity SimMan® 3G (Laerdal Medical) simulator, which provided a metronome sound for effective chest compressions and real-time visual/auditory feedback. The second intervention group was trained without instructor support via a 3D MedSim virtual reality headset, in a manikin-free environment using basic life support software. Data collection tools included the Demographic Characteristics Form, General Self-Efficacy Scale, BLS Knowledge Assessment Form, BLS Practical Skills Form, BLS Self-Efficacy Questionnaire, and BLS Training Satisfaction Survey. For data analysis, One-Way ANOVA was used for between-group comparisons, with Tamhane and LSD tests for post-hoc analysis; Pearson Chi-square and Fisher-Freeman-Halton tests were applied for categorical variables. Within-group changes were assessed using Paired Samples t-test, One-Way Repeated Measures ANOVA, and two-factor Mixed Measures ANOVA. Wilks' Lambda test was employed to evaluate effect sizes. Pre-test, post-test, and follow-up test scores related to BLS knowledge level, practical skills, self-efficacy, and training satisfaction were compared both within and between groups. The analyses showed significant differences in BLS knowledge scores across pre-test, post-test, and follow-up test in all groups, with post-test scores significantly higher than follow-up scores, and follow-up scores higher than pre-test scores. Significant differences were found in the mean CPR skill scores between the groups in both the post-test and follow-up test; the second intervention group had significantly higher scores compared to the control and first intervention groups. Regarding chest compression rate, the control group demonstrated a significantly higher rate than the first intervention group in the post-test, while in the follow-up test, both the control and second intervention groups had significantly higher compression rates than the first group. The first intervention group's compression rate was higher in the post-test than in the follow-up. The rate of performing chest compressions at the correct rate was highest in the first intervention group. In terms of chest compression depth, a significant difference was found between the groups in the follow-up test; the control and first intervention groups showed higher mean values compared to the second intervention group. While the first group had significantly higher compression depth in the post-test than in the follow-up, depth values decreased in the other groups over time. The first intervention group was more effective in maintaining correct compression depth over time. Significant differences were also found in self-efficacy and satisfaction scores among the groups in the post-test and follow-up; the second intervention group achieved significantly higher scores than the others. In conclusion, BLS training using different simulation fidelity methods was found to affect participants' skill performance, self-efficacy, and satisfaction levels.