Sistem odaklı tasarım yaklaşımı ile yeni bir mühimmat bırakma sistemi tasarımı
Design of a new ammunition release system with a system oriented design approach
- Tez No: 968469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial Design, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Hava araçlarındaki mühimmatın bağlanmasını, taşınmasını ve bırakılmasını sağlayan askı ekipmanlarına, mühimmat bırakma sistemi (MBS)adı verilmektedir. Bu sistem hava araçlarının gövde ve kanat kısımlarında bulunduğundan dolayı minimum ağırlıkta olmalıdır. Mühimmat bırakma sistemleri, hava araçlarında kritik bir ekipman olması nedeniyle aerodinamik yüklere dayanması gerekmektedir. Ayrıca sistem, mühimmatın çapına ve ağırlığına uyumlu olmalıdır. Bu çalışmada, sistem odaklı tasarım yaklaşımları kullanılarak yeni bir tasarım metodolojisi sunulmuştur. Geliştirilen bu yeni model, Pahl ve Beitz, Dieter ve Schmidt, Hurst'un tasarım metodolojisi, Minimum Uygulanabilir Ürün (MVP), Kalite Fonksiyon Yayılımı (QFD), Yaratıcı Problem Çözme Teorisi (TRIZ), biyomimetik, Taguchi, Sistem Modelleme Dili (SysML) ve Bilgisayar Destekli Mühendislik (CAE) optimizasyon yaklaşımlarından oluşmaktadır. Çalışma sonucunda geliştirilen tasarım metodolojisi ile insansız hava araçları için tercih edilebilecek arayüzde ve mevcut sistemlerden farklı tasarımda yeni bir yerli mühimmat bırakma sistemi tasarlanmıştır. Biyomimetik tasarım lensi kullanılarak mevcut sistemlere kıyasla aerodinamik yüklere karşı daha kararlı bir gövde yapısı ve mühimmat arayüzüne uygun tutucu mekanizması sağlanmıştır. TRIZ metodu kullanılarak montaj kolaylığı, düşük mekanizma hacmi elde edilmiştir. MVP metodu kullanılarak MBS tasarım şartnamesine uygun, CAE optimizasyonları kullanılarak ise optimum formda ve minimum ağırlıkta sistem tasarlanmıştır. Geliştirilen yeni tasarım metodolojisi SysML araçları kullanılarak modellenmiş, diyagramlar ile bilgisayar ortamına entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The suspension equipment that allows the attachment, transportation and release of ammunition in aircrafts is called ammunition release system (ARS). Since this system is located in the fuselage and wing sections of the aircraft, it should be of minimum weight. Ammunition release systems must withstand aerodynamic loads since they are critical equipment in aircrafts. In addition, the system should be compatible with the diameter and weight of the ammunition. In this study, a new design methodology is presented using system-oriented design approaches. This new model developed consists of Pahl and Beitz, Dieter and Schmidt, Hurst's design methodology, Minimum Viable Product (MVP), Quality Function Deployment (QFD), Theory of Inventive Problem Solving (TRIZ), biomimetics, Taguchi, System Modeling Language (SysML) and Computer Aided Engineering (CAE) optimization approaches. As a result of the study, a new domestic ammunition release system with a preferable interface for unmanned aerial vehicles and different from existing systems was designed with the developed design methodology. By using the biomimetic design lens, a more stable body structure against aerodynamic loads and a holder mechanism suitable for the ammunition interface have been provided compared to existing systems. Ease of assembly and low mechanism volume have been achieved by using the TRIZ method. The system has been designed in accordance with the design criteria using the MVP method and in optimum form and minimum weight using CAE optimizations. The newly developed design methodology has been modeled using SysML tools and integrated into the computer environment with diagrams.