Uluslararası sorumluluk hukuku kapsamında Birleşmiş Milletler barışı koruma operasyonları
United Nations peacekeeping operations within the scope of the law of international responsibility
  1. Tez No: 968475
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Birleşmiş Milletler'in en bilinen sembollerinden biri haline gelen barışı koruma operasyonları, ilk konuşlandırıldıkları zamandan bu yana uluslararası hukuk doktrininde çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Operasyonların kurucu andlaşmada yer almaması ve ad hoc niteliği, onların ayrı bir incelemeye tabi olmasını gerekli kılmaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında öncelikle barışı koruma operasyonlarının tanımı, kısa tarihçesi, sınıflandırılması ve hukuki temeli ele alınmıştır. Uluslararası örgütlerin sorumluluğu ise devletlerin sorumluluğuna kıyasla daha sonra ortaya çıkmış bir kavram olup, büyük ölçüde devletlerin sorumluluğuna ilişkin kurallar ve ilkeler temelinde şekillenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü bu benzerliklerin yanı sıra aradaki farklılıkların ortaya konulmasına ve genel olarak bir uluslararası örgütün uluslararası sorumluluğunun doğması için gerekli unsurlara ayrılmıştır. Böylece hukuki çerçevesi ortaya konulan iki kavram, çalışmanın üçüncü bölümünde bir araya getirilmiş; barışı koruma operasyonlarından kaynaklanan sorumluluğun hangi gerçek ya da tüzel kişiye hangi koşullar altında isnat edilebileceği ile bu değerlendirmede dikkate alınması gereken uluslararası andlaşmalar incelenmiştir. Söz konusu sorumluluk devletler, uluslararası örgütler ve gerçek kişiler bakımından ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca çalışmanın sonunda somut olay incelemesi yapılarak bahsedilen kuralların olgusal bazda görünümü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Peacekeeping operations, which have become one of the most recognizable symbols of the United Nations, have been discussed in various aspects of international law doctrine since their first deployment. The fact that the operations are not included in the founding treaty and their ad hoc nature makes it necessary to subject them to a separate analysis. Therefore, within the scope of this study, the definition, brief history, classification and legal basis of peacekeeping operations are discussed. Concerning the responsibility of international organizations, it is a concept that emerged later than state responsibility and has largely been shaped based on the rules and principles relating to state responsibility. The second section of this study is dedicated to outlining these similarities alongside the differences between them, as well as generally addressing the necessary elements for the emergence of an international organization's international responsibility. Thus, the two concepts whose legal frameworks have been delineated are brought together in the third section of the study; the conditions under which responsibility arising from peacekeeping operations can be attributed to natural or legal persons, as well as the international treaties to be considered in this assessment, are examined. The responsibility in question is analyzed separately with regard to states, international organizations, and natural persons. Furthermore, at the conclusion of the study, a case study is conducted to examine the factual manifestation of the aforementioned rules.