Analysis of international student mobility by education levels
Eğitim düzeylerine göre uluslararası öğrenci hareketliliğinin analizi
  1. Tez No: 968474
  2. Yazar: MEHMET ZAHİD BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, uluslararası öğrenci hareketliliğini etkileyen faktörleri ve bu etkilerin eğitim düzeyine göre nasıl değiştiğini incelemektedir. Göçün yerçekimi modelleri ile ilgili literatüre dayanarak, çalışma 2013'ten 2020'ye kadar 24 hedef ülke ve 174 menşe ülkeyi kapsayan OECD'nin uluslararası öğrenci akışlarına ilişkin verilerini analiz etmektedir. Önceki araştırmalarla tutarlı olarak, Poisson Pseudo-Maximum Likelihood (PPML) tahmincisi kullanılmaktadır. Ayrıca, analiz, göç konusunda nispeten az araştırılmış olan çok taraflı direnç konusunu ele almaktadır. Temel bulgu, yüksek lisans öğrencilerinin yurtdışında eğitim konusunda farklı bir yaklaşım sergilediğidir: lisans ve doktora öğrencileri göç temelli bir yol izleme eğilimindeyken, yüksek lisans öğrencileri göç modeli ile insan sermayesi modelini daha dengeli bir şekilde birleştirir. Bu genel sonucun ötesinde, çalışma farklı faktörlerin etkisinde eğitim düzeyine özgü çeşitli farklılıklar da tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors influencing international student mobility and how these effects vary by education level. Drawing on the literature on gravity models of migration, the study analyzes OECD data on international student flows from 2013 to 2020, covering 24 destination countries and 174 origins. Consistent with prior research, the Poisson Pseudo-Maximum Likelihood (PPML) estimator is employed. In addition, the analysis addresses the relatively underexplored issue of multilateral resistance to migration. The key finding is that master's students exhibit a distinct approach to studying abroad: whereas bachelor's and doctoral students tend to follow a migration-based trajectory, master's students adopt a more balanced combination of the migration model and the human capital model. Beyond this overarching result, the study also identifies several education-level-specific variations in the influence of different factors.