Ortodontik tedavi öncesi bireylerin mevcut dental/genel anksiyete seviyeleri ile maloklüzyon türleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pre-orthodontic dental/general anxiety levels and malocclusion types in individuals
  1. Tez No: 968554
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 10–17 yaş aralığındaki bireylerde ortodontik tedavi öncesi dental ve genel anksiyete düzeyleri ile maloklüzyon türleri arasındaki ilişkinin çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya, ortodontik tedavi öncesi değerlendirilen 222 birey dâhil edilmiştir. Dental anksiyete düzeyleri Modifiye Dental Anksiyete Ölçeği (MDAS), ortodontik anksiyete düzeyleri MDAS-Ortodontik (MDAS-O), genel anksiyete düzeyleri ise Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI-S ve STAI-T) ile ölçülmüştür. Katılımcıların yaş, cinsiyet ve Angle sınıflamasına göre maloklüzyon türleri kayıt altına alınmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Bulgular: Angle Sınıf II ve III maloklüzyona sahip bireylerde hem dental hem de genel anksiyete düzeylerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur (p < 0.001). Negatif overjet tipi, dental ve ortodontik anksiyete ile anlamlı ilişkili bulunmuştur. Kadın cinsiyet (β = 0.155, p = 0.001) ve yaş (β = 0.113, p = 0.023), STAI-T'yi pozitif yönde etkileyen faktörlerdir. Yaş ile dental ve ortodontik anksiyete arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Çoklu regresyon analizine göre, STAI-S ve MDAS skorları hem STAI-T hem de MDAS-O için en güçlü yordayıcılar olarak bulunmuştur. Sonuç: Çalışma bulguları, maloklüzyon türlerinin sadece estetik ya da fonksiyonel değil, aynı zamanda psikolojik sonuçlar da doğurduğunu ortaya koymaktadır. Ortodontik değerlendirme sürecinde bireylerin yalnızca klinik bulguları değil, yaş, cinsiyet ve psikososyal durumları da dikkate alınmalı; anksiyete düzeyleri rutin olarak değerlendirilmelidir ve gerektiğinde psikolojik destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between dental and general anxiety levels and types of malocclusion in individuals aged 10–17 using a multidimensional approach. Materials and Methods: A total of 222 individuals evaluated prior to orthodontic treatment were included in the study. Dental anxiety levels were assessed using the Modified Dental Anxiety Scale (MDAS), orthodontic anxiety using the MDAS-Orthodontic (MDAS-O), and general anxiety using the State-Trait Anxiety Inventory (STAI-S and STAI-T). Participants' age, gender, and malocclusion types based on Angle classification were recorded. Data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA and correlation analysis. In addition, structural equation modeling (SEM) was applied. Results: Individuals with Angle Class II and III malocclusions had significantly higher levels of both dental and general anxiety (p < 0.001). The presence of negative overjet was significantly associated with both dental and orthodontic anxiety. Female gender (β = 0.155, p = 0.001) and age (β = 0.113, p = 0.023) were found to be positively associated with STAI-T scores. Negative correlations were observed between age and both dental and orthodontic anxiety. According to multiple regression analysis, STAI-S and MDAS scores were found to be the strongest predictors for both STAI-T and MDAS-O. Conclusion: The results of this study indicate that malocclusion types have not only aesthetic or functional implications but also psychological consequences. In the orthodontic evaluation process, not only clinical results but also the individual's age, gender, and psychosocial status should be taken into consideration. Anxiety levels should be routinely assessed, and psychological support should be provided when necessary.