Yapay zeka ile kentsel sistemler mühendisliğinde sürdürülebilir yapıların oluşturulması ve akıllı şehirlerin planlanması
Creating sustainable structures and planning smart cities in urban systems engineering with artificial intelligence
  1. Tez No: 968555
  2. Yazar: EMRE TONKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHDİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, yapay zekâ (YZ) teknolojilerinin kentsel sistemler mühendisliğinde sürdürülebilir yapıların oluşturulması ve akıllı şehirlerin planlanmasındaki rolünü kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Artan kentleşme, enerji talebi, çevresel bozulma ve afet riskleri gibi sorunlara karşı, YZ tabanlı çözümlerin sunduğu olanaklar analiz edilmiş; açıklanabilir yapay zekâ (XAI), makine öğrenmesi, optimizasyon teknikleri ve IoT entegrasyonları çerçevesinde çok yönlü bir inceleme yapılmıştır. Araştırmada; enerji tüketimi, ulaşım yoğunluğu, altyapı planlaması, sürdürülebilir bina tasarımı, afet yönetimi gibi kritik konular YZ algoritmaları ve karar destek sistemleri aracılığıyla modellenmiştir. Simülasyon temelli analizlerle, YZ'nin geleneksel yöntemlere kıyasla kaynak verimliliğini artırma, karar şeffaflığını sağlama ve çevresel etkileri azaltma potansiyeli ortaya konmuştur. Bu çalışma, mühendisler, şehir plancıları, yerel yönetimler ve politika yapıcılar için hem stratejik hem de uygulanabilir bir rehber niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu olarak, geleceğin şehirlerinin daha adil, dayanıklı, anlaşılabilir ve hesap verebilir sistemlerle inşa edilmesine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive analysis of the role of Artificial Intelligence (AI) technologies in the development of sustainable structures and the planning of smart cities within the scope of urban systems engineering. Addressing challenges such as rapid urbanization, rising energy demand, environmental degradation, and disaster risks, the study investigates the potential of AI-driven solutions through frameworks incorporating explainable AI (XAI), machine learning, optimization techniques, and IoT integration. Key areas such as energy consumption, transportation congestion, infrastructure optimization, sustainable building design, and disaster management are modeled using intelligent decision support systems. Simulation-based analyses demonstrate AI's capacity to enhance resource efficiency, promote transparency in decision-making, and reduce environmental impact compared to traditional approaches. This research serves as both a strategic and practical guide for engineers, urban planners, local governments, and policymakers. Aligned with global sustainable development goals, it contributes to the vision of future cities built not only on smart technologies, but also on fairness, resilience, explainability, and public accountability.