A case study of structure-pile-soil interaction for a multi-story rc building by TBEC 2018 method III
Çok katlı örnek bir betonarme yapının yapı-kazık-zemin etkileşiminin TBDY 2018 yöntem III kapsamında incelenmesi
  1. Tez No: 968565
  2. Yazar: HÜSEYİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHA TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Türkiye, konumu itibarıyla aktif bir sismik kuşakta yer almakta olup, Avrasya, Afrika ve Arap plakalarının etkisi altındadır. Ülkemizdeki fay hatları ve zemin koşulları nedeniyle depremlerin yapılar üzerindeki etkisi dikkate değer boyutlardadır. Bu etkilerin daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi açısından yapı–zemin etkileşimi analizleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, Hatay İli Kumlu İlçesi'nde inşa edilmesi planlanan, ZD zemin ve BYS-3 bina yükseklik sınıfına ait örnek bir yapı için yapı–kazık–zemin etkileşimi analizi gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Analizler, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY-2018) kapsamında tanımlanan Yöntem III“alt sistem yaklaşımı”kullanılarak hem 2B hem de 3B modeller ile, ayrıca“ortak sistem yaklaşımıyla”oluşturulan 3B model üzerinden SAP2000 ve ETABS programları aracılığıyla yapılmıştır. Kazıklı temel modelinde kullanılmak üzere doğrusal olmayan zemin modelini temsilen p–y, t–z ve q–z eğrileri elde edilmiştir. Yapılan analizlerde elde edilen kazık tesirleri karşılaştırılması sonucunda alt sistem yaklaşımıyla elde edilen 3B model sonuçlarının 2B model sonuçlarına göre daha yüksek olduğu, ortak sistem yaklaşımı ile elde edilen sonuçların ise 3B alt sistem modeline göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Tüm modellerin karşılaştırılması sonucunda, 3B alt sistem yaklaşımının en yüksek iç kuvvet değerlerini verdiği ve dolayısıyla daha konservatif sonuçlar ürettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Turkey is situated within an active seismic zone due to its geographical location and is influenced by the Eurasian, African, and Arabian tectonic plates. The presence of numerous fault lines and diverse soil conditions significantly amplifies the impact of earthquakes on structures. To assess these effects more accurately, analyses of soil–structure interaction (SSI) are of critical importance. In this study, a structure–pile–soil interaction analysis was conducted for a representative example building classified as soil type ZD and building height class BYS-3, planned for construction in the Kumlu District of Hatay Province. The analyses were performed using both 2D and 3D models in accordance with Method III, the“substructure approach,”defined in the 2018 Turkish Building Earthquake Code (TBEC-2018), as well as a 3D model based on the“direct analysis approach.”Structural analyses were carried out using SAP2000 and ETABS. To represent the nonlinear soil behavior in the pile foundation model, p–y, t–z, and q–z curves were developed Comparison of the internal forces obtained from the analyses showed that the 3D substructure model produced higher pile force demands than the 2D model, whereas the results from the direct analysis approach were lower than those of the 3D substructure model. Overall, it was concluded that the 3D substructure approach yielded the most conservative results among the evaluated models.