Yüksek şiddetli interval egzersiz sonrası spirulina takviyesi ile soğuk-sıcak su uygulamalarının sıçanlarda toparlanma sürecine etkisi
The effect of spirulina supplementation and cold-hot water applications on the recovery process after high-intensity interval exercise in rats
  1. Tez No: 968564
  2. Yazar: OSMAN EMİR SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ESKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüksek şiddetli interval egzersiz sonrası spirulina takviyesi ile soğuk-sıcak su uygulamalarının sıçanlarda toparlanma sürecine etkisini incelemektir. Araştırmada 6 haftalık deney protokolü yürütülmüştür ve toplam 36 sıçan rastgele seçimle 6 gruba (EGZ, EGZ+SĞK, EGZ+SCK, EGZ+SPR, EGZ+SPR+SĞK, EGZ+SPR+SCK) ayrılmıştır. Deney gruplarına yüksek şiddetli interval sprint egzersizlerinden sonra spirulina takviyesi ve soğuk-sıcak suya daldırma uygulaması gerçekleştirilmiştir. Deney protokolü sonrasında deney sonlandırılıp örnekler toplanmış ve moleküler, biyokimyasal ve histopatolojik analizler yapılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü ANOVA testi, gruplar arası anlamlı farklılığın tespiti için uygulama gruplarının kontrol (EGZ) grubuna göre kıyaslanmasında Dunnett's çoklu karşılaştırma test yöntemi kullanılmıştır. TNF-α ve IL 6 için kontrol grubuna kıyasla tüm deney gruplarında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the effects of spirulina supplementation and cold-hot water applications on the recovery process in rats after high-intensity interval exercise. A 6-week experimental protocol was conducted in the study, and a total of 36 rats were randomly assigned to six groups (EX, EX+CWI, EX+HWI, EX+SP, EX+SP+CWI, EX+SP+HWI). After high-intensity interval sprint exercises, spirulina supplementation and cold-hot water immersion applications were performed on the experimental groups. At the end of the experimental protocol, the experiment was terminated, samples were collected, and molecular, biochemical, and histopathological analyses were carried out. For data analysis, one-way ANOVA was used, and Dunnett's multiple comparison test was applied to determine statistically significant differences between the intervention groups and the control group (EX). Statistically significant decreases in TNF-α and IL-6 levels were observed in all experimental groups compared to the control group (p0.05).