Güçlükonak-Şırnak lokasyonunda kuraklık stresi altında yetiştirilen biber (Capsicum annuum L.) bitkisinde salisilik asit uygulamasının verim potansiyeline ve kalite parametrelerine etkisi
The effect of salicylic acid application on yield potential and quality parameters in pepper (Capsicum annuum L.) plants grown under drought stress in Güçlükonak-Şırnak location
  1. Tez No: 968566
  2. Yazar: MAHMUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma Güçlükonak/ŞIRNAK sınırlarında kuraklık stresinin yaşandığı geç ilkbahar ve yaz aylarında, yüksek sıcaklık ve kuraklık stresleri altında biber bitkisinde (Capsicum annuum L.), oluşan stresin zararlarını azaltmak ve su ile kombinasyon oluşturmak için bitki büyüme düzenleyicilerinden ana konu olarak salisilik asit (SA)'in üç farklı dozunu, dikimden 30 gün, 45 gün ve 60 gün sonra ve her seferde; 0.00 mM (kontrol), 0.50 mM ve 1.00 mM salisilik asit uygulanmıştır. Sulama suyu uygulamasında class-A pan buharlaşma kabında 3 günde oluşan toplam buharlaşmanın (cumulative pan evaporation: CPE), dört sulama seviyesini sırasıyla; %50; %75; %100 ve %125 şeklinde, 2024 yılının bahar-yaz döneminde çalışılmıştır. Buna göre çalışma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre SPSS programı ile değerlendirilmiş, konular arasındaki gruplandırmaların önem düzeyleri Duncan testi ile saptanmıştır. Dikimden 15 gün sonra sulama düzeylerine ait konularda uygulamalar başlatılmış ve F1 fideleri kullanılmıştır. Konulardan hasat edilen biberlerde salisilik asit uygulamasının ve kuraklık stresinin verim potansiyeline ve kalite parametrelerine etkisi araştırılmıştır. Elde edilen bulgular; ana ve alt konu kombinasyonundan oluşan konulara göre en yüksek verim değeri, salisilik asitin 0,10 mM * IR-L - %125 konusunda (12. Konu) 85.730,00 kg/ha, buna karşı en düşük verim salisilik asitin 0,00 mM * IR-L - %50 konusunda (1. Konu) 37.102,33 kg/ha elde edilmiştir. Biberde verim değerlerinin maksimum ve minimum ürün elde edildiği konular incelendiğinde, bu sonuçları tetikleyen üç parametrenin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bunlar sırasıyla: meyve ağırlıkları, bitki başına meyve sayısı ve bitki başına verim değerleri olup biber verimini domine ettiği anlaşılmıştır. Şöyle ki bu üç parametrenin maksimum ve minimum sınırları sırasıyla 44,33 g – 67,33 g; 25,00 adet – 38,33 adet ve 1.147,67 g – 2.572,00 g şeklinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the borders of Güçlükonak/ŞIRNAK in the late spring and summer months when drought stress was experienced, under high temperature and drought stresses, in order to reduce the damages of stress on pepper plants (Capsicum annuum L.) and to form a combination with water, three different doses of salicylic acid (SA) from plant growth regulators were applied as 0.00 mM (control), 0.50 mM and 1.00 mM salicylic acid at 30, 45 and 60 days after planting. In irrigation water application, cumulative pan evaporation (CPE) of 3 days in a class-A pan evaporation pan was studied at four irrigation levels as %50; %75; %100 and %125, respectively, in the spring-summer period of 2024. Accordingly, the study was evaluated with SPSS program according to the randomized block split plot design, and the significance levels of groupings between the subjects were determined with Duncan test. Applications were started in the subjects related to irrigation levels 15 days after planting and F1 seedlings were used. The effects of salicylic acid application and drought stress on yield potential and quality parameters in peppers harvested from the subjects were investigated. The findings obtained; According to the subjects consisting of main and sub-subject combination, the highest yield value was 85,730.00 kg/ha in salicylic acid 0.10 mM * IR-L - %125 subject (12th Subject), whereas the lowest yield was 37,102.33 kg/ha in salicylic acid 0.00 mM * IR-L - %50 subject (1st Subject). When the subjects where the yield values pepper were obtained with maximum and minimum product were examined, it was concluded that three parameters triggering these results were effective. These are: fruit weight, fruit number per plant and yield values plant, respectively, and it was understood that they dominated the pepper yield. Namely, the maximum and minimum limits of these three parameters were 44.33 g - 67.33 g; 25.00 pieces - 38.33 pieces and 1,147.67 g - 2,572.00 g, respectively.