Temettüat defterleri'ne göre Turhal kazası'nın sosyo-ekonomik yapısı (1844-1845)
Socio-economic structure of Turhal district according to temettuat registers (1844-1845)
- Tez No: 968590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Osmanlı Devleti, XIX. yüzyıl başlarında giriştiği yenileşme faaliyetlerine mali kaynak arama gayreti içerisine girmiştir. Ekonomik potansiyelini tam olarak belirleyerek mali alanda yeni düzenlemeler yapmak istemiştir. Bu çerçevede atılan ilk adım vergi sisteminin büyük ölçüde değiştirilmesi olmuştur. İltizam sistemi, öşür, cizye gibi birkaç verginin dışında kalan tüm vergiler kaldırılmıştır. Vergi adaletinin sağlanması esas alınarak herkesten ödeme gücü oranında alınacak olan yeni bir vergi getirilmiştir. Verginin belirlenmesi için evvela gelir oluşturabilecek vergi dışı potansiyelin dahi tespit edilerek kayıt altına alınması gerekmiştir. Bunun için görevlendirilen kişiler, ülke genelinde hane reislerinin emlak, arazi, hayvan gibi taşınır ve taşınmaz mallarını, varsa mesleki kazançlarını tahrir ederek defterlere kayıtlarını tutmuşlardır. Bu defterlere Temettüat defterleri denilmektedir. Bulunduğu bölgeye ait sosyal ve ekonomik açıdan değerli bilgiler içeren bu defterler Osmanlı tarihi, özellikle yerel tarih araştırmalarında önem arz etmektedir. Bu çalışmada Temettüat sayımlarının yapıldığı yerlerden biri olan Sivas vilayetine bağlı Turhal kazasının 1844-1845 yıllarına ait defterlerinden istifade ederek nüfus yapısı, din, etnik çeşitlilik, hane ve şahıs adları, lakapları, meslekler, arazi ve ürün çeşitliliği, hayvan türleri, yapılan ortaklıklar, kişilerin vakıflar içerisindeki rolleri değerlendirilerek bölgenin sosyal ve ekonomik yapısına dair yeni bulgular ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma bölgenin yerel tarih çalışmalarında Turhal'ın şehir tarihine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State, at the beginning of the 19th century, sought financial resources for the modernization efforts it initiated. It aimed to fully determine its economic potential and implement new regulations in the financial sphere. The first step taken in this context was a significant change in the tax system. All taxes, except for a few like the tax-farming (iltizam) system, tithe (öşür), and jizya, were abolished. A new tax was introduced, based on the principle of ensuring tax justice, to be collected from everyone according to their ability to pay. To determine this tax, it was first necessary to identify and record even non-taxable potential sources of income. For this purpose, assigned individuals surveyed and recorded the movable and immovable properties of household heads throughout the country, such as real estate, land, and animals, as well as any professional earnings, in ledgers. These ledgers are called Temettüat registers. These registers, which contain valuable social and economic information about their respective regions, are significant in Ottoman history, especially in local history research. In this study, using records from 1844-1845 belonging to the district of Turhal, which is part of the province of Sivas, one of the places where Temettüat censuses were conducted, new findings about the social and economic structure of the region were revealed by evaluating the population structure, religion, ethnic diversity, household and personal names, nicknames, occupations, land and product diversity, animal species, partnerships, and the roles of individuals within foundations, in order to reveal new findings about the social and economic structure of the region. The study aims to contribute to the local history of Turhal.