Sanal sosyalleşmenin rekreasyonel sosyal sağlık üzerindeki etkilerinin Y ve Z kuşağı üzerinden incelenmesi
Effect of virtual socializing on recreational social health examining the effects on generation Y and Z
  1. Tez No: 968598
  2. Yazar: NUR ZEYNEP GÜLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE GAMZE ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanal sosyalleşmenin rekreasyonel sosyal sağlık üzerindeki etkilerini Y ve Z kuşakları özelinde incelemektir. Çalışma grubunu, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim görmekte olan toplam 204 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların 111'i kadın, 93'ü erkektir. Yaş gruplarına göre sınıflandırıldığında 166'sının Z kuşağına, 38'inin ise Y kuşağına mensup olduğu belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Rekreasyonel Sosyal Sağlık Ölçeği (RSSÖ) ve Sanal Ortam Yalnızlık Ölçeği (SOYÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Y kuşağı bireylerinin zaman yönetimi, iletişim ve mutluluk-huzur alt boyutlarında Z kuşağı bireylerine göre daha yüksek puanlara sahip olduğunu göstermiştir. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizlerde ise erkek katılımcıların sanal sosyalleşme, sanal paylaşım ve sanal ortam yalnızlık düzeylerinin kadın katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu; buna karşın kadınların rekreasyonel sosyal sağlık düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, rekreasyonel sosyal sağlık düzeyleri ile sanal ortam yalnızlık düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma, bireylerin dijital ortamlarda geçirdikleri sürenin artmasının sosyal sağlık üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceğini, yüz yüze sosyal etkileşimlerin ise rekreasyonel sosyal sağlığı olumlu yönde desteklediğini ortaya koymuştur. Çalışma bulguları literatürdeki benzer araştırmalarla örtüşmekte ve üniversite öğrencileri özelinde yapılacak rekreasyonel programların dijital bağımlılığı dengeleyecek biçimde tasarlanması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of virtual socialization on recreational social health in the context of Generation Y and Generation Z. The study group consisted of a total of 204 students studying at Trakya University Kırkpınar Faculties of Sport Sciences in Turkey. Among the participants, 111 were female and 93 were male. In terms of age groups, 166 participants belonged to Generation Z, while 38 belonged to Generation Y. The Recreational Social Health Scale (RSHS) and the Virtual Environment Loneliness Scale (VELS) were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 25.0. The findings revealed that Generation Y participants scored higher than Generation Z participants in the sub-dimensions of time management, communication, and happiness-peace. Analyses based on gender differences showed that male participants had significantly higher levels of virtual socialization, virtual sharing, and virtual environment loneliness compared to female participants, whereas female participants demonstrated higher levels of recreational social health. In addition, a significant negative correlation was found between recreational social health and virtual environment loneliness scores. In conclusion, the study indicated that an increase in the time spent in digital environments may have adverse effects on social health, while face-to-face social interactions positively support recreational social health. The findings are consistent with previous research in the literature and suggest that recreational programs for university students should be designed to balance digital engagement and real-life social interaction.