Elma dilimlerinin vakum impregnasyon ön işlemi sonrası ohmik ısıtma yöntemi ile kurutulması
Dehydration of apple slices using ohmic heating after vacuum impregnation pre-treatment
  1. Tez No: 968599
  2. Yazar: TUĞBA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Çalışmada, elma dilimlerinin kurutulmasında farklı ön işlem ve kurutma yöntemlerinin etkileri, üç farklı sıcaklık (50, 60 ve 70°C) altında belirlenmiştir. İlk aşamada ohmik ısıtmalı sistemle ön kurutma yapılacak dilimlerin elektriksel iletkenliğinin arttırılmasında vakum impregnasyon (Vİ) işlemi optimize edilmiştir. Daha sonra dilimler konvektif kurutma (KK), Vİ işlemi sonrası KK (Vİ+KK), atmosfer basıncı altında ohmik ısıtmalı ön kurutma (AOK) sonrası KK, vakum altında ohmik ısıtmalı ön kurutma (VOK) sonrası KK (VOK+KK), Vİ işlemi sonrasında AOK+KK yöntemiyle kurutma ve (Vİ+AOK+KK) ile Vİ işlemi sonrasında AOK+KK yöntemiyle kurutma (Vİ+VOK+KK) ile kurutulmuştur. Kuruma davranışı ince tabaka kurutma modelleriyle incelenen dilimler için Page ve Wang & Singh modelleri 50°C'de, diğer iki sıcaklıkta ise Wang & Singh modeli daha iyi uyum sağlamıştır. Etkin difüzyon katsayısı 1,187×10⁻⁸-4,264×10⁻⁸ m²/s aralığında, aktivasyon enerjisi ise 10,48-54,20 kJ/mol aralığında değişmiştir. Özgül nem çekme oranı en düşük 70°C'de KK yönteminde (0,20×10⁻² kg su/kWh) iken aynı yöntemde 50°C'de en yüksek değer (3,50×10⁻² kg su/kWh) belirlenmiştir. Özgül enerji tüketimi 50°C'de KK yönteminde (298,40 kWh/kg su) en düşük iken 50°C'de AOK+KK yönteminde (446,80 kWh/kg su) en yüksek bulunmuştur. Toplam enerji tüketimi AOK+KK yönteminde en düşük (0,96 kWh) iken Vİ+VOK+KK yönteminde en yüksek (1,77 kWh) belirlenmiştir. Kurutulmuş dilimlerin delme sertliği 17,42-37,58 N aralığında, toplam fenolik madde içeriği ise 201,85-83,27 mg GAE/100 g km aralığında değişmiştir. En düşük camsı geçiş sıcaklığı 70°C'de Vİ+KK yönteminde (-33,59°C), en yüksek değer 70°C'de KK yönteminde (-11,57°C) bulunmuştur. Bulgular, Vİ işleminin ürün matrisinde daha açık bir yapısal gevşemeye yol açtığını, KK yönteminin ise daha stabil bir yapı koruduğunu göstermiştir. Sonuçlar, ohmik ısıtmalı ön kurutma ve Vİ uygulamalarının elma dilimlerinin kurutma kinetiği, enerji tüketimi, fonksiyonel özellikleri ve mikroyapısal stabiliteleri üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Özellikle düşük sıcaklık ve kombinasyon ön işlemleri, ürün kalitesinin korunması ve enerji verimliliği açısından önemli avantajlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of different pre-treatment and drying methods on the drying of apple slices were determined at three different temperatures (50, 60, and 70°C). In the first stage, the vacuum impregnation (VI) process was optimized to enhance the electrical conductivity of the slices to be pre-dried with an ohmic heating system. Subsequently, the slices were dried using the following methods: convective drying (CD), CD after VI pretreatment (VI+CD), CD after ohmic pre-drying at atmospheric pressure (OPD+CD), CD after ohmic pre-drying under vacuum pressure (VOPD+CD), AOPD+CD after VI pretreatment (VI+AOPD+CD), and VOPD+CD after VI pretreatment (VI+VOPD+CD). For the slices, whose drying behavior was analyzed using thin-layer drying models, the Page and Wang & Singh models provided a better fit at 50°C, whereas the Wang & Singh model showed better compatibility at the other two temperatures. The effective diffusion coefficient ranged from 1.187×10⁻⁸ to 4.264×10⁻⁸ m²/s, while the activation energy varied between 10.48–54.20 kJ/mol. The specific moisture extraction ratio was the lowest at 70°C in the CD method (0.20×10⁻² kg water/kWh), while the highest value was found at 50°C using the same drying method (3.50×10⁻² kg water/kWh). Specific energy consumption was the lowest at 50°C with the CD method (298.40 kWh/kg water) and the highest at 50°C with the OPD+CD method (446.80 kWh/kg water). Total energy consumption was the lowest in the OPD+CD method (0.96 kWh) and the highest in the VI+VOPD+CD method (1.77 kWh). The puncture hardness of the dried slices ranged from 17.42 to 37.58 N, while the total phenolic content varied between 201.85–83.27 mg GAE/100 g dry matter. The lowest glass transition temperature was observed at 70°C in the VI+CD method (-33.59°C), while the highest value was found at 70°C using the CD method (-11.57°C). These results indicated that the VI process led to a more pronounced structural relaxation in the product matrix, whereas the CD method preserved a more stable structure. Results demonstrated that ohmic pre-drying and VI applications had significant effects on the drying kinetics, energy consumption, functional properties, and microstructural stability of apple slices. Interestingly, low-temperature and combination pretreatments provided significant advantages in terms of product quality preservation and energy efficiency.